SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜPRAŞ üretim rezervinde kesintiler başladı: Üretimde durma 110 milyar dolar kayba neden olacak

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 03:37
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 17:42
https://gazetebanka.com/
TÜPRAŞ üretim rezervinde kesintiler başladı: Üretimde durma 110 milyar dolar kayba neden olacak

TÜPRAŞ, Hydrocracker ünitesinde 4 hafta sürecek bir ara için çalışmalara başladı. Coker ünitesinde ise optimizasyon süreci için ilk 2 hafta boyunca üretimi ara verilmesi teklif edildi. İzmit rafinerisi Fuel Oil dönüşüm tesislerinde yapılacak arıza giderimi için bakım çalışmaları sürdürülüyor. 4 hafta boyunca devam edecek kesintide Eylül ayının sonuna doğru bakım çalışmalarının tamamlanması planlanıyor. KESİNTİ TARİHLERİ BELLİ OLDU! TÜPRAŞ tarafından yapılan açıklamada 19 Ağustos ve 15 Eylül tarihleri arasında üretimi ara verileceği söylendi. İzmir rafinerisindeki ünitelerin tam kapasiteli olarak kullanılabilmesi için düzenli üretime devredilme kararı alındı. Dizel üretime devam edebilmek amacıyla üretimde yaşanacak olan düşüşün ithalat ile karşılanmasının planlandığı söyleniyor. Bu durumda nihai satış hacminde önemli bir etkilenme olmayacağı da düşünülüyor. RESMİ AÇIKLAMA TÜPRAŞ'TAN GELDİ! TÜPRAŞ tarafından yapılan açıklamada üretimin azalmasından kaynaklı olarak yaklaşık 110 milyon dolar tutarında FAVÖK kaybı yaşanmasının olası olduğu söyleniyor.

Yaşanan konu üzerine TÜPRAŞ arıza nedeniyle böyle bir karar aldığını resmi olarak da duyurdu. Resmi açıklamada; Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. İzmit Rafinerisi Fuel Oil dönüşüm tesislerinde yaşanan arıza nedeniyle 4 hafta ara ile üretimi durdurduğunu açıkladı. FAVÖK KAYBI 110 MİLYON ABD DOLARI…

Ara verilen dönemde rafineride tüm ünitelerde tam kapasite ile dizel üretimine devam edileceği de duyuruldu. 19 Ağustos tarihinde gerçekleşen ve 15 Eylül'e kadar devam edecek olan bu ara vermenin geleceğe yönelik beklentiler konusunda herhangi bir önemli etki olmayacağına da değinildi. Yalnızca üretim azalışından kaynaklı olarak 110 milyon ABD doları tutarında bir FAVÖK kaybı bekleniyor. İZMİT RAFİNERİSİNE 4 HAFTALIK ÜRETİM ARASI VERİLİYOR! İzmit'te bulunan rafineride akaryakıt ürünü olarak Fuel Oil, Bitüm, Jet yakıtı, LPG, gaz yağı, motor yağı gibi petrol türevi ürünlerin üretimi sağlanıyor. İlk kez 20 Mayıs 1983 yılında kurulmuştur. 1972 yılında 3 milyon ton kapasite ile açılmıştır. Eylül 2014 tarihinde İzmit rafinerisinin bulunduğu alanda Fuel Oil dönüşüm tesisi faaliyetine başlamıştır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.