SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüm vatandaşların dikkatine! Emlak vergisi ödemesinde son tarih yaklaşıyor

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2022 17:17
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2022 17:19
https://gazetebanka.com/
Tüm vatandaşların dikkatine! Emlak vergisi ödemesinde son tarih yaklaşıyor

1319 sayılı kanun kapsamında konut ve iş yeri sahiplerinin her yıl düzenli olarak ödemekle sorumlu oldukları vergi türüne emlak vergisi denilmektedir. E-devlet üzerinden emlak vergisi sorgulamasında bulunabilirsiniz. 1986 yılından bu güne kadar belediyelere sahip olunan emlak karşılığında düzenli olarak emlak vergisi ödenmektedir. Belediye sınırları içerisinde bulunan konut, iş yeri gibi herhangi bir taşınmazın tapusunda ismi kayıtlı olan herkes emlak vergisi ödemesi gerekmektedir. Her yıl iki eşit taksitle ödemesi yapılan emlak vergisinin 2022 yılındaki ilk taksit ödemesi mayıs ayında yapılmaktadır. Son ödeme tarihi 31 Mayıs 2022 yılı olan emlak vergisinin ödeme işlemini gerçekleştirmeden önce borcunuza dair sorgulama yapmalısınız. İşte 2022 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemesi ayrıntıları! Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ödemesi yapılmadan önce net tutarı öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapılmalıdır. Sorgulamadan sonra banka şubelerinden ya da internet bankacılığı aracılığı ile bağlı olduğunuz belediyelere ait hesaplara emlak verginizi yatırabilirsiniz. Ödemeyi havale ya da EFT olarak yapabilirsiniz. Emlak Vergisi Ödemesi Son Tarihi Her yıl düzenli olarak yapılan emlak vergisinin ilk ödemesi mayıs ayında ikinci ödemesi ise kasım ayında yapılmaktadır. Her yıl metrekare oranında değişiklik olduğu için güncel tutarın ödeme yapılmadan önce sorgulanması gerekmektedir. İki ayrı taksitle ödemek yerine tek seferde ödeme de yapılabilmektedir. Emlak vergisinin mayıs ayı ilk taksitinin son tarihi ise 31 Mayıs 2022 olarak belirlenmiştir. Emlak Vergisinden Kimler Muaf? Emlak vergisinden muaf olanlar herhangi bir ödemeye yapmazlar bu şartlara rağmen ödeme yapanlar ise 5 yıla kadar geriye dönük ödemiş oldukları tutarı geri alabilirler. Emlak vergisinden muaf olanlar ise;
  • Geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları
  • 18 yaşından küçükler
  • Emekli maaşından başka geliri olmayan emekliler
  • Şehitlerin dul ve yetimleri
  • Gaziler ve engelliler
  • Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek mülkte hisse sahipleri
  • Muafiyetten sadece konut sahipleri faydalanabilir. İş yeri, arsa, arazi sahipleri emlak muafiyetinden yararlanamazlar.
  • Muaf olan emeklilerin Türkiye’den emekli olma şartı gerekmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.