SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüketicilerin dikkatine! Ticaret Bakanlığı yeni düzenlemeyi duyurdu: Yasal başvuru sınırı 30 bin TL'ye yükseltildi!

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 16:36
https://gazetebanka.com/
Tüketicilerin dikkatine! Ticaret Bakanlığı yeni düzenlemeyi duyurdu: Yasal başvuru sınırı 30 bin TL'ye yükseltildi!

Dijitalleşen ve buna bağlı olarak da dönüşen gündelik hayat şartları, tüketicilerin alışkanlıklarının da değişmesini sağladı. Özellikle 2020 yılında hayatımıza giren ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran koronavirüs salgını, tüketicilerin tüm alışveriş alışkanlıklarının resmen sıfırlanmasına sebep oldu.

Koronavirüs salgınının görüldüğü ilk yıl içerisinde uygulanan sokağa çıkma yasakları, tüketicilerin internet alışverişlerine yönelmesine sebep oldu. Bu durum ayıplı, kusurlu malların iade süreçlerini de zora soktu.

Son dönemlerde bulunan aşılar ve alınan diğer virüs tedbirleri ile etkisi nerede ise sıfıra indirilmiş olan koronavirüs salgını, tüketicilerin alışkanlıklarının eskiye dönmesinden ise mevcut alışkanlıklar için yeni düzenlemelerin yapılmasını sağladı. Bu kapsamda düzenlemelerden sorumlu kamu kurumu olan Ticaret Bakanlığı, kanunda birtakım değişiklikle yapıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde internet alışverişleri konusunda yeni bir düzenleme kararı alındığını belirten Ticaret Bakanlığı, keyfi iadelerde iade masrafının tüketici tarafından karşılanacağını, iade sürecinde ortaya çıkan masrafın yalnızca ayıplı ürün durumunda satıcı tarafından tahsil edileceğini bildirdi. İnternet alışverişlerinin üst seviyelere ulaştığı şu günlerde keyfi davranışları engellemek amacı ile yürürlüğe girmeye hazırlanan bu uygulama, pek çok tüketici ve satıcı tarafından yerinde bir karar olarak yorumlandı.

Ticaret Bakanlığı internet alışverişlerine dair yapmış olduğu yeni düzenlemeden sonra farklı bir konuda daha yeni bir düzenleme yapıldığını belirtti. Dün yayınlanan Resmi Gazete aracılığı ile tüketicilere duyurulan yeni düzenleme kararı, yakından takip edildi. LİMİT DEĞİŞİKLİĞİ DUYURULDU!

Tüketicilerin karşılaştıkları sorunlara ilişkin başvurulan noktalardan olan Tüketici Heyetleri, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte tekrar gündeme geldi. Dün yayınlanan Resmi Gazete’de yeni düzenleme kararını açıklayan Ticaret Bakanlığı, daha önceden 10.280- 15.430 TL aralığında olan başvuru limitinin 30 bin TL’ye yükseltildiğini bildirdi. AŞAN TUTARDAN FERAGAT EDİLEBİLECEK! Tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetleri çözüme kavuşturmak adına büyük bir rol üstlenen Tüketici Heyetleri, yeni karar ile birlikte 30 bin TL’ye kadar olan limitli ürünler için başvuru kabul edebilecek. Ticaret Bakanlığı tüketicinin bu yasal tutarı aşan bir ürün için heyete başvurması da mümkün olabilecek. Ancak bu gibi durumlarda tüketici, 30 TL’yi aşan tutardan feragat etmek durumunda kalacak ve bir daha o tutar için heyete başvuruda bulunamayacak. LİMİTLER DEĞİŞECEK! Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlamış olduğu karar kapsamında 30 bin TL’ye yükseltilmiş olan başvuru limiti, beyaz eşyadan mobilyaya, elektronikten diğer ürünlere kadar pek çok kategori için geçerli olacak.

Bakanlık şu an 30 bin TL olarak sınırlandırılmış olan başvuru limitinin her yıl değişeceğini de bildirdi. Bakanlık tarafından alınan yeni karar göre başvuru limiti her yıl açıklanan yeniden değerleme oranında güncellenecek ve tüketiciye tekrar duyurulacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.