SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüketiciler için yeni dönem yarın başlıyor! 1 Ekim 2022 tarihi ile tüm tüketici kanunları değişecek!

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 17:03
https://gazetebanka.com/
Tüketiciler için yeni dönem yarın başlıyor! 1 Ekim 2022 tarihi ile tüm tüketici kanunları değişecek!

Geçtiğimiz günlerde yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda tüketiciler için yeni bir dönemin başlayacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı. Tüketicilere ilişkin düzenlemelerin yapılması ile birlikte birçok konu başlığı altında farklı içerikler geliştirildi.

Tüketici düzenlemesi ile birlikte hem finansman alanında hem de tüketici hakları alanında pek çok farklılık yürürlüğe girmiş olacak. E- ticaret alışverişleri, ihtiyaç ve konut kredileri, özel servis istasyonlarının tabelaları be daha pek çok alanda yapılacak olan değişiklikler, yarın itibari ile hayata geçirilmiş olacak. E- TİCARET ALIŞVERİŞLERİNDE YENİ DÖNEM! Yeni tüketici düzenlemesi ile birlikte konut ve ihtiyaç kredisi hizmetleri ile ilişkisi olmayan yan finansal ürünler ve sigortalar yasaklandı. Ayrıca yeni düzenleme ile birlikte kredi hizmeti sunan bankaların sigortasız kredi seçeneğine sahip olan finansman hizmetlerini tüketiciye sunmaları şartı ile kredi bağlantılı sigortayı içeren bir teklifi daha tüketicilere sunmalarına olanak tanınmış oldu. Tüketiciler böylelikle kendi istekleri doğrultusunda olan kredi hizmetini tercih edebilecekler.

Yeni düzenlemede ön ödemeli şekilde tüketicilere satılmış olan konut için azami teslim süresi 48 aya çıkarıldı. Sözleşmede belirtilmiş olan son teslim tarihine uyulması da zorunlu kılındı. Yapılan e- ticaret alışverişlerinde tarafı olunan mesafeli sözleşmelere dair hizmet sağlayıcılar, tüketicilerin taleplerini iletip, bu süreci takip edebilecekleri bir sistem oluşturmak durumunda kalacak. TELEFONDA YENİ YASAL ALTYAPI!

Yeni düzenleme ile birlikte cep telefonu ve aynı kategoride değerlendirilen diğer ürünlerin, Ticaret Bakanlığı tarafından yetki verilmiş yenileme merkezleri aracılığı ile yazılım, donanım ya da diğer fiziki özelliklerinde iyileştirmeler yapılması ve yapılan iyileştirmelerin en az bir yıl olacak şekilde garanti altına alınması sağlanacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından yetki verilmemiş olan özel servis istasyonlarının yetkili servis algısı oluşturmamaları amacı ile istasyonlara ait olan tabela, broşür ve fiş gibi her türlü tanıtım ve etkinliklerinde “özel servis” ibaresi kullanmaları zorunlu tutuldu.

Tamir edilmiş ve iyileştirilmiş olan ürünlere ilişkin garanti süresinin tamamlanmasının ardından ürünün ihtiyacı olduğu yedek parçanın temin edilememesi veya servis istasyonunun bulunamaması gibi sebepler ile satış sonrasında hizmet verilemiyor olunmasının önüne geçmek amacı ile bakanlık tarafından belirlenmiş olan kullanım süresi kapsamında tüketiciler, ithalatçılardan ve diğer üreticilerden zararlarının karşılanmasını talep edebilecek. HAK ARAMA İMKANININ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ! Yeni düzenleme ile birlikte tüketici hakem heyetlerine başvuru sınırı 15 bin 430 TL’den 30 bin TL’ye çıkarıldı. Ek olarak tüketicinin ikamet yeri ya da tüketici işlemlerinin yapıldığı yerde karar yetkisine sahip olan bir hakem heyetinin bulunmaması durumunda tüketiciler hak kaybına uğramayacak ve konu ile ilgili olarak bölgenin kaymakamlığına başvuruda bulunabilecek.

Tüketicilerin, tüketici mahkemesine erişiminin kolaylaştırılması amacıyla hakem heyeti kararlarına karşı yapılacak itirazlarda, kararı veren heyetin bulunduğu yerdeki mahkemenin yanı sıra tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu yer mahkemesi de yetkili olacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.