SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüketici şeker fiyatları artış gösterdi! Şekerde stokçuluk durumu vahim hale getiriyor! Artan şeker fiyatları sonucu Cimer hattı kitlendi!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 20:14
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 20:11
https://gazetebanka.com/
Tüketici şeker fiyatları artış gösterdi! Şekerde stokçuluk durumu vahim hale getiriyor! Artan şeker fiyatları sonucu Cimer hattı kitlendi!

Şeker satışında yaşanan fiyat artışı tüketiciyi alarma geçirdi. Sanayicilere özel olarak sunulan şeker ile tüketicilere sunulan şeker arasında oluşan fiyat farkı gittikçe artmaya başladı. Türkşeker geçtiğimiz aylarda tüketicileri korumaya yönelik yeni bir haber duyurdu. Satışı sadece zincir marketlere ve vatandaşa yönelik yapacağını açıkladı. Aralık ayındaki 50 kiloluk şeker çuvalı 265 TL'den satılırken; gelinen son aşamada geçtiğimiz hafta sonu açıklanan rakamlara göre 50 kiloluk şeker çuvalının fiyatı 700 TL'ye ulaştı. Cimer'e Üst Üste Şikayetler Yağdı! Şekerde görülen fahiş artışa yönelik vatandaş sessiz kalmadı. Cimer'e şikayetler üst üste yapılmaya başlandı. Konu üzerine sanayiciler bir açıklama bulundu. Yapılan açıklamada; fabrikalarının şu anda ellerinde piyasaya sürülebilecek çok sayıda şeker bulunduğunu fakat ürünleri sınırlı olarak tuttukları söylendi. Bazı durumlarda piyasada sıkışıklığı yol açan yalnızca ayda birkaç günlük yapılan satış buna neden oluyor, dendi. Stoklama Faaliyetleri Engellenemiyor!

Türkşeker gelinen noktada öncesinde stok faaliyetlerinden uzak kalınması için 12 ay vade oranı ile şeker satışı yapmıştı. Ancak sanayicilere ürün satışını durdurduktan sonra yalnızca marketlere ürün satışı yapmaya başladığında piyasalar karıştı. Fabrikalarda üretim ile ilgili herhangi bir problem bulunmadığı halde stoklardaki ürünler satılmadığı için sıkışıklık oluşuyor. İster istemez fiyatlarda artış beraberinde görülüyor. Türk şekerin fabrikalarına yönelik ürün satışındaki yeni aldığı karar, fabrika satış fiyatı ve Türkşeker arasında aşılamaz problemlere neden oluyor. Fabrikalardan Yapılan Aralıklı Satış Fiyatları Yükseltiyor! Sanayiciler gelinen noktada konu üzerine açıklamada bulundu. Türkşeker başlangıçta sanayiciye yönelik iki haftada bir kamyon şeker vereceğini bildirmişti. Süreç tamamlandıktan sonra yapılan yardım tamamen bırakıldı. Özel sektör fabrikalar satışlarını kademeli şekle getirdi. Her fabrikanın ürün satışı farklı olmaya başladı. Fabrikalar sırayla ürün satışı yapma stratejisini geliştirerek, piyasada sıra ile satış sürecini başlattı. Bu da dolaylı yoldan fiyatlardaki artışın etkeni oldu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.