SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜİK Eylül ayı Ekonomik Güven Endeksi verilerini paylaştı: Oranlar bir önceki ayla sabit kaldı! En çok düşüş hangi sektörde yaşandı!

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 13:32
https://gazetebanka.com/
TÜİK Eylül ayı Ekonomik Güven Endeksi verilerini paylaştı: Oranlar bir önceki ayla sabit kaldı! En çok düşüş hangi sektörde yaşandı!

TÜİK Eylül ayı Ekonomik Güven Endeksi listesini açıkladı. Bir önceki ay ile karşılaştırılan rakamlarda herhangi bir değişiklik olmadığı fark edildi. Eylül ayında elde edilen Tüketici Güven Endeksi 94,3 değerinde sabit oranda kaldı.

Eylül ayı Tüketici Güven Endeksi %0.3 artış göstererek 72.4 oranına ulaştı. Hizmet sektöründe ise %1.7 yükseliş fark edildi. Ardından perakende ve ticaret sektörüne yönelik %2.7'lik değer kaydedildi. İnşaat sektöründe de yaşanan %2.1 oranındaki artış ardından imalat sanayinde düşüşü beraberinde getirdi. EYLÜL AYI DÜŞÜŞ YAŞAYAN SEKTÖR HANGİSİ OLDU? Ekonomik Güven Endeksi hesaplamaları yapılırken önemli olan detay elde edilen rakamların 100 üzerinden büyük ya da küçük oluşuydu. Eğer ortaya çıkan rakam 100'den büyük olursa ekonomik olarak daha iyimser bir bakış açısı kazanmak mümkün hale geliyor. Ancak bu rakam 100’den küçük olursa ekonomik durumda bir kötümserlik betimlenebilir. Açıklanan rakamlara bakıldığında her biri 100'ün üzerinde bir seviyede bulunuyor. Oranlamalarda orta noktaya yaklaşan kesim ise %1.2 oranında düşüş yaşayan İmalat Sanayi oldu. Ekonomik Güven Endeksi imalat sanayi grubunda yüzde 1.2 oranında düşüş yaşadı ve 100.2 oranına geriledi. EKONOMİK Güven Endeksi NEDİR?

Ekonomik Güven Endeksi; mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksini verir. Burada özellikle reel kesim olarak adlandırılan imalat sanayi, perakende ve ticaret alanı, hizmet ve inşaat sektörlerine yönelik alt endeksi verileri sıralanır. Bunlardan elde edilen rakamlar Ekonomik Güven Endeksini verir. Hesaplama yapılırken tüm sayılan sektörlere yönelik toplam 20 alt endeks hesaplanır. Her ayın ilk 2 haftası birleştirilen veriler kullanarak kullanılarak hesaplama yapılır. EYLÜL AYI Güven Endeksi RAPORLARI Eylül ayı Güven Endeksi oranları şu şekilde oldu:
  • Ekonomik Güven Endeksi yüzde 94,3
  • Reel Kesim Güven Endeksi 100,2
  • Tüketici Güven Endeksi 72,4
  • Hizmet Sektörü Güven Endeksi 118,2
  • İnşaat Sektörü Güven Endeksi 88,1
  • Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi 115,9
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.