SON DAKİKA
Hava Durumu

Trafik cezası ödemesi Anayasaya aykırı bulundu! 38. madde ile Yüksek Mahkeme davayı reddetti: "Kabahati asıl araç sahibi üstlenemez!"

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2022 20:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2022 14:42
https://gazetebanka.com/
Trafik cezası ödemesi Anayasaya aykırı bulundu! 38. madde ile Yüksek Mahkeme davayı reddetti: "Kabahati asıl araç sahibi üstlenemez!"

Anayasa mahkemesi kararı sonrasında Trafik Kanununun 115. maddesi davaya konu oldu. Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülere yönelik oluşan trafik cezasının yazıldığı araç sahibinden alınması hükmü anayasada aykırı bulundu. Yüksek mahkeme yapılan başvuruyu inceledi anayasaya aykırı olduğunu düşündüğü için bu kuralı iptal etti. ANAYASANIN 38. MADDESİ DAVAYI İPTAL ETTİRDİ! Yüksek mahkemenin aykırılıktan dolayı kabul ettiği kural iptalinin nedeni ise Anayasa'nın 38. maddesi oldu. Ceza sorumluluğunun şahsi olduğunu belirtilen madde bu duruma engel oldu. Cezalar şahsidir. Bir kimse işlemediği bir fiilden dolayı cezalandırılamaz. Başka birinin icraatında bulunduğu fiil nedeniyle sorumluluk taşımaz. KABAHATİ ASIL ARAÇ SAHİBİ ÜSTLENEMEZ! Yalnızca yabancı bir sürücüye verdiği araçtan kaynaklı olarak yazılmış trafik cezasını fiili olarak o işe bulaşmadığı halde araç sahibi üstlenemez. Trafikteki kabahatinden asıl araç sahibi sorumlu tutulamaz. Bu nedenle ceza alamaz, dendi. Bu kural ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi ile bağdaşmayan bir durum oluşturuyor. Yüksek mahkeme anayasanın 38.maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile kararın iptali gerçekleşti. DAVANIN REDDEDİLME GEREKÇESİ NEYDİ? Resmi Gazetede Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerine yönelik trafik cezalarının yine araç sahibinden tahsil edileceği hükmü anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından reddedildi. Dava Tokat 1. Sulh Ceza mahkemesinde gerçekleşti. Bu davada karayolları Trafik Kanununun 115.maddesi ön plana çıkarılmıştı. Ancak başvuru yapıldıktan sonra Anayasa Mahkemesi anayasaya aykırı bir kural olduğunu söyleyerek davayı reddetti. Anayasanın 38. maddesi ön planda tutularak bu durum gerçekleşti. ALINAN KARAR NE OLDU? Mahkemeye yapılan başvuru reddedildi. Anayasada yer alan hükümler ile Karayolları Trafik Kanunu 115.maddesi birbiriyle çelişti. Anayasanın “Bir kişi şahsi olarak işlemediği bir suçtan dolayı sorumlu tutulamaz.” maddesi savunularak aracın asıl sahibi suçsuz görüldü. Bir kişi TC vatandaşı olmayan birine aracını verdiğinde onun işleyeceği kabahatlerden asıl araç sahibi sorumlu tutulamaz.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.