SON DAKİKA
Hava Durumu

TOKİ Köy Konut Projesi Çalışma Planı Belli Oldu! 81 İlde Başvuru Alınmaya Başlandı: En Ucuz Köy Evi Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2022 20:03
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2022 15:08
https://gazetebanka.com/
TOKİ Köy Konut Projesi Çalışma Planı Belli Oldu! 81 İlde Başvuru Alınmaya Başlandı: En Ucuz Köy Evi Fiyatı Ne Kadar Oldu?

TOKİ Toplu Konut Projesi çalışmaları devam ediyor. Konut projelerinde hedefte köy konutları yerini alıyor. Köy evleri projesi le TOKİ ekonomik olarak köy yerleşkelerine katkı sağlamayı hedefliyor.

TOKİ Köy Konut Projesi Çalışma Planı Belli Oldu! 81 İlde Başvuru Alınmaya Başlandı: En Ucuz Köy Evi Fiyatı Ne Kadar Oldu? En Ucuz Köy Evi Belli Oldu!
Toki projesi içerisinde yer alan köy konutları için 81 farklı ilde çalışmalara başlanıldı. Hedefte sosyal proje alanlarını, tesisleri köylere taşımak yerini alıyor. Kırsal yerleşimdeki nüfuslu arttırabilmek ve köy alanlarında nüfus kaybı sorununa çare bulabilmek hedefleniyor. TOKİ Köy Konut projesi kapsamında satışa çıkacak olan evler 67.500 TL'den başlayan fiyatlarla alıcısı ile buluşacak. TOKİ Köy Konut Projesi Planı Nasıl Olacak?
TOKİ Afet İşleri Genel Müdürü ile başlattığı özel projede altyapıyı sağlamlaştırıyor. Özellikle köy yerleşkeleri için arazi istimlak alanları, baraj ve farklı inşaat projeleri ile süreç desteklenecek. Uygulamada farklı bir metot izlenecek. Başvuru süreci Kaymakamlık, Belediye ve Valilikler aracılığıyla gerçekleşecek.

Proje kapsamında yapılan başvurular değerlendirildikten sonra bölgenin afet riski de göz önünde bulundurularak denetleme sağlanacak. Yeterli başvuru süreci alındıktan sonra proje koşulları ile eşleştirilerek inşaat aşaması başlatılacak. TOKİ Köy Konut Projesine Nasıl Başvurulur?
TOKİ'nin uygulamaya koyacağı Köy Konut projesi için başvuru süreci kolaylıkla tamamlanabilecek. İkamet edilen köydeki muhtarlığa gidilerek TC kimlik numarası ile TOKİ Köy Konut projesi talebi iletilecek. Talep sayısı üzerinden köyde uygun alan belirlendiği anda proje başlatılacak. Ön başvuru süreci özellikle konutun tipini ve sayısını belirleyebilmek için önemli olacak. Valilik, Belediye ve Kaymakamlıklar aracılığı ile bir anket formu doldurularak kişi değerlendirmeye alınacak. Anket sonuçları doğrultusunda yapılacak değerlendirme ile TOKİ başvurusu sağlanacak.

Yaşanılan beldedeki nüfusu 40 binden az olan İlçe, Belediye ve Kaymakamlıklar ile 40 binden fazla olan İlçe, Belediye, Valilik ve Kaymakamlıklar çalışmalara devam edecek. Proje kapsamında 100 adet konutun ilk olarak yapılması planlanıyor. Köy Konut Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?
TOKİ Köy Konut projesi kapsamında sunulan faydadan yararlanmak isteyenlerin şartları karşılaması gerekecek. Bunun için dikkat edilecek şartlar şunlardır:
  • Kişinin TC vatandaşı olması
  • Başvuru yapacak olan kişinin 25 yaşını tamamlamış olması
  • Projenin sunulacağı ilgi ya da ilçede ikamet etmek. İkamet süresi 1 yıldan fazla olması
  • Daha önceden TOKİ evlerinden konut satın alınmaması
  • Şehit ailesi, harp ya da vazife malulü olup, dul ve yetim konumunda olanlar dışındaki kişilerin daha önce konut kredisi kullanmamış olması
  • Kişinin kendisi, eşi ya da çocuklarına ait bir takım mülkiyeti olmaması
  • Aile halkının toplam gelirinin en fazla 6.500 TL olması
  • İstanbul içinde ise bu rakam 7.000 TL oldu.
  • Hane içerisinden tek bir kişi başvuruda bulunabilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.