SON DAKİKA
Hava Durumu

TOKİ indirim kampanyası 2022 için geri sayım başladı: Erken ödeme indiriminden kimler yararlanabilecek, şartları neler?

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2022 01:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2022 00:41
https://gazetebanka.com/
TOKİ indirim kampanyası 2022 için geri sayım başladı: Erken ödeme indiriminden kimler yararlanabilecek, şartları neler?

Merakla beklenen 2022 yılı TOKİ indirim kampanyasında start verildi! T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından duyurulan yüzde 22 erken borç kapatma indirim kampanyası için detaylar netleşti! Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) web sitesinden 7 Mart tarihinde yapılan duyuru ile birlikte merakla beklenen kampanya ve TOKİ indirim hesaplama detayları netleşti. TOKİ indirim kampanyası 2022 ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular Gazete Banka özel haberinde sizler için yanıtlandı. TOKİ İNDİRİM KAMPANYASI 2022 NE ZAMAN? Toki’den ev sahibi olan ve ödemelerine halen devam eden vatandaşlarımızın merakla beklediği TOKİ indirim kampanyası tarihi, Bakan Kurum tarafından kamuoyu ile duyuruldu. Bakan Kurum, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) ev sahibi olan ve ödemeleri devam eden vatandaşlarımıza borçlarını kapatmaları halinde yüzde 22 indirim yapıyoruz” açıklamaları ile duyuruyu yaptığı kampanyada 22 Mart tarihine işaret etti!Kurum, “22 Mart’ta başlayacak kampanyamız 19 Nisan’a kadar devam edecek. İndirim kampanyasının ayrıntıları TOKİ Başkanlığımızca açıklanacak. Hayırlı olsun” ifadeleri ile kampanya başlangıç ve bitiş tarihlerine işaret etti. TOKİ web sitesinden ise Bakan’ın işaret ettiği kampanya detayları ve başvuru koşulları ile ilgili beklenen açıklama yapıldı. TOKİ İNDİRİM KAMPANYASINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK? Bakan Kurum tarafından müjdelenen ve 22 Mart 2022’de başvuruların başlayacağı kampanya kapsamı bu yıl genişletildi. Bu yıl borcunu peşin ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri sahipleri yanında TOKİ’den arsa alanlar da kampanya kapsamına alındı. Ev ve işyeri alanlar ile arsa alanlar için uygulanacak erken ödeme indirimi oranları ise farklı belirlendi.

İndirim kampanyasından tüm borç bakiyesini kapatma şartı da bulunmamaktadır. Borcun tamamını kapatamayacak olan vatandaşlarımız, borç bakiyesinin en az yüzde 25’ini peşin ödemeleri kaydıyla kampanya kapsamında tanımlanan indirimden yararlanabilecek. TOKİ NE KADAR ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ YAPACAK? Kapsamı genişletilen Toki indirim kampanyasında, iki farklı oran belirlendi. Borcunu erken kapatan ya da en az borcunun yüzde 25’ini peşin ödeyen vatandaşlarımız, Toki’den satın aldıkları ev ve işyerleri için yüzde 22 indirimden yararlanabilecek. Arsa alımlarına yönelik kampanya kapsamında yapılacak olan peşin ödeme indirim oranı ise yüzde 10 olarak belirlendi. 2022 TOKİ İNDİRİM KAMPANYASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER? Kampanya kapsamını ev ve işyeri ile birlikte gelen yoğun talep sonrası arsayı dahil ederek genişleten Toki, kampanya şartlarında da esnekliğe giderek daha fazla vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyor. 22 Mart – 19 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuru yapılması kampanya ön şartı olarak uygulanacak. Arsa için ise son başvuru tarihi 14 Nisan 2022 olarak Toki tarafından belirlendi. TOKİ indirim kampanya şartlarının tamamı ise şu şekilde belirlendi:

* Kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlarımızın TOKİ’ye geriye dönük ödenmemiş herhangi bir borçlarının bulunmamalıdır.

* Peşin ödeme indiriminden yararlanabilmek için yapılan peşin ödemenin tüm borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmaması gereklidir.

* Kampanyaya konu arsa borcunun ödemelerinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar başlamış olmalıdır.

* Konut ve işyeri için satışların 2020 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş olması ve ödeme taksitlerinin ise en geç 2020 yılsonu itibari ile başlamış olması gereklidir.

* Geriye kalan taksit sayısının 12 aydan fazla olması gereklidir. TOKİ İNDİRİM KAMPANYASI BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK? TOKİ tarafından paylaşılan bilgilendirmede, ödemelerini Ziraat Bankası aracılığı ile yapanların başvuru ve borç ödeme işlemlerini yine bankaya yapabilecekleri belirtildi. Ödemelerini Vakıfbank’a yapanlar ise kapatmaya esas borç bakiyelerini öğrenmek için işlemlerini TOKİ’den yapabilecek. BANKALAR TOKİ ERKEN ÖDEME KREDİSİ VERECEK Mİ? TOKİ, yaptığı duyuruda kampanyadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ile kredi müjdesi de paylaştı. Konut ve işyeri alıcıları erken kapama için kredi kullanmak istediklerinde, “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” imzaladıkları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek. Bankaların TOKİ konut kredisi kampanyası yapıp yapmayacakları ile ilgili bilgilendirme yapılmazken; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank yüzde 1,29 faiz oranı ile 120 ay vadeli konut kredisi vermektedir. TOKİ BORCUNU KAPATMAK İÇİN KREDİ ÇEKMEK MANTIKLI MI? TOKİ borçlarına ilişkin vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konu, borç kapatmak için kredi kullanıp kullanılmayacağı konusudur. TOKİ’de kampanya dönemi başta olmak üzere erken ödemelere ilişkin borç indirim uygulanırken, üstlenilecek kredi faiz oranları vatandaşlarımızın karşılaştırma yapmasını zorlaştırmaktadır.

Özellikle TOKİ indirim kampanyası dönemlerinde yüzde 22 indirim oranı, borcun erken kapatılması için önemli bir avantaj olarak öne çıkar. Ek olarak TOKİ, bilindiği üzere Yİ-ÜFE oranlarına göre 6’şar aylık dönemlerinde ödemelere esas borç bakiyelerini ve taksit bedellerini artırmaktadır. Bankaların kredilerinde ise faiz oranı sabittir. Bu iki yaklaşım karşılaştırması sonucu TOKİ borcunun kapatılması için kredi kullanmaya ilişkin alternatif banka arayışında bulunmak, özellikle TOKİ indirim kampanyası 2022 döneminde mantıklı bir karar olarak düşünülebilir. TOKİ İNDİRİM KAMPANYASI YILDA KAÇ KEZ YAPILIR? TOKİ indirim kampanyası 2021 döneminde yılda iki kez yapıldı. Bu yıl 22 Mart’ta başlayacak ve 19 Nisan’da başvuruların sonlanacak olduğu kampanyanın dışında herhangi bir peşin ödeme indirimi ile ilgili bir kampanya duyurusu yapılmadı. TOKİ TAKSİTLERİ NE KADAR ARTTI 2022? TOKİ taksitleri bilindiği gibi Yİ-ÜFE oranlarına göre 6 ayda 1 kez güncellenmektedir. 1 Temmuz – 31 Aralık 2021 döneminde hatırlanacağı üzere Yİ-ÜFE oranı yüzde 47,04 olarak gerçekleşti. TOKİ’den yapılan açıklama ile 2022 yılı birinci altı aylık dönemi için yüzde 47,04 yerine güncelleme oranı olarak yüzde 30 uygulanacağı bilgisi paylaşıldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.