SON DAKİKA
Hava Durumu

Terra UST ve LUNA tarih oldu! Peki kripto para piyasasında çöküş krizi sona erdi mi?

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2022 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2022 12:45
https://gazetebanka.com/
Terra UST ve LUNA tarih oldu! Peki kripto para piyasasında çöküş krizi sona erdi mi?

Kripto para piyasaları son günlerde devasa bir yıkımla karşılaştı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 50 baz puanlık faiz artırma kararı, ardından yine Fed’den gelen bilanço daraltma açıklaması ve bunlara eklenen Terra UST ve LUNA krizi, kripto para piyasasındaki sert çöküşün temel zeminini oluşturdu. Terra ekosisteminde yaşanan çöküşün ardından kripto paralar genelinde bir toparlanma sinyali görülmeye başladı. LUNA neredeyse tamamen değersiz bir hale gelirken, Terra UST de ABD doları ile 1:1 oranda sabitliği destekleyemeyecek kadar geriledi. Terra cephesinde görülen kayıplar piyasayı abluka altına almıştı ve Terra UST ile LUNA’nın piyasadan silinmesi, belirsizliği ortadan kaldırdı. Kripto para birimleri bu aşamadan sonra yeniden canlanmaya başladı. Kripto Piyasası Dev Çöküşle Karşılaştı
Fed’in bilanço daraltma açıklamasından sonra Terra UST’nin 1:1 orandaki ABD doları sabitliğini yitirmeye başlaması, piyasada dev bir krize neden oldu. Ancak yeni günde bu krizin ve belirsizliğin etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığı görülüyor. Terra ekosisteminde yaşanan çöküş sonrası oluşan sistem boşluğu, satışları hızlandırdı. Terra UST ve LUNA Ekosisteminde Neler Oldu?


Terra UST, ABD doları ile aynı seviyede işlem görüyordu ve varlık LUNA tarafından teminat altındaydı. 1 Terra UST satışında, 1 LUNA ortaya çıkıyordu ve 1 Terra UST alımında da 1 LUNA azalıyordu. Yani Terra UST ne kadar alım görürse LUNA token’lar da o kadar azalıyordu ve LUNA’nın fiyatı da artıyordu. Bu sistemle birlikte LUNA, piyasa değerinde 40 milyar doları da aşarak en büyük 10 kripto para birimi arasına girmişti. Ancak Terra UST’nin dev bir satış baskısıyla karşılaşması, LUNA artışını da hızlandırdı ve bir yerden sonra o kadar fazla LUNA üretildi ki; LUNA artık neredeyse tamamen değersiz hale geldi. Bitcoin’de Yükseliş Başladı Mı?


12 Mayıs Perşembe günü, Bloomberg verilerine göre kripto para piyasalarından 275 milyar dolar silindi. Milyarlarca dolarlık zarar ile kripto para tarihinden silinip giden LUNA ve Terra UST nedeniyle küresel olarak da çok büyük mağduriyetler yaşandı. Zira bu düşüşler sadece Terra ekosistemini değil, diğer tüm ekosistemleri de etkiledi. Örneğin Terra UST’nin değerini korumak için elindeki tüm Bitcoin’leri sayan ekosistemden dolayı Bitcoin de sert çakıldı ve bu durum tüm piyasaya yansıdı. Ancak 13 Mayıs Cuma günü piyasa açılışında Bitcoin’in yeniden yükselişe geçmeye başladığı görülüyor.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.