SON DAKİKA
Hava Durumu

Teknoloji hisselerinde ev kayıp: FED etkisi 1.8 trilyon dolar kayba neden oldu

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2022 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 11:15
https://gazetebanka.com/
Teknoloji hisselerinde ev kayıp: FED etkisi 1.8 trilyon dolar kayba neden oldu

Amerika merkezli Nasdaq Borsası FED'in açıklamaları ile Nisan ayında yaklaşık 1,8 trilyon dolar kayba uğradı. Borsada işlem gören teknoloji ağırlıklı hisseler özellikle kayıp yaşayan grupta yerini aldı. Teknoloji Hisseleri 1,8 Trilyon Dolarlık Kayba Uğradı


Amerika borsalarında işlem gören teknoloji hisseleri faiz artışının hızlanacağı söylemi üzerine son 1 ay içerisinde büyük bir kayıp yaşadı. Nasdaq 100 endeksi yayınlandı. 2002 yılından beri en kötü başlangıcı Nisan ayında yaptı.

FED önümüzdeki hafta faiz oranları ile ilgili yeni bir artışta bulunabilir. Bu durum piyasalarda hareketliliği gündeme getiriyor. Faiz politikalarında daha sert bir tutum izleyeceği endişesi özellikle ekonomik durgunluğun yaşandığı süreçte yatırımcılar riskli varlıklardan kaçınıyor. Bu da borsada aşağı yönlü düşüşleri daha da hızlandırıyor. Amerikan Borsası Son 20 Yılın En Kötü Dönemini Yaşıyor


İlk defa 2020 yılında pandemi nedeniyle FED parasal olarak daralmaya gitmişti. Hem dolar hem de devlet tahvilleri daha güçlü hale gelmişti. Öte yandan teknoloji hisseleri yeni yılın ilk dört ayında geçtiğimiz son 20 yılın en kötü performansını sergilediği ortaya kondu. Bu durumun en büyük nedeni yaşanacak büyüme beklentisi olduğu söyleniyor.

Özellikle dev şirketler olarak piyasada yerini bulmuş Netflix, Apple ve Amazon gibi şirketlere yönelik yatırımcıların açıklanan bilanço verilerinde ortaya çıkan sorunlar hisse düşüşlerini de hızlandırıyor. Çinde hissedilen karantina, yaşanan endişe ortamı da bu durumu tetikleyen etkenler arasında görülüyor. Önümüzdeki Hafta FED'in Kararı Süreci Nasıl Etkileyecek?
Önümüzdeki haftaya bakıldığında teknoloji hisselerinde daha hızlı bir kayıp yaşanacağı düşünülüyor. FED Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. FED Başkanı Powell geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada faiz artışlarında 50 baz puanlık bir artış ihtimali olduğunu ön plana aldı. Toplantı tamamlandığında faiz artışları beklendiği gibi başladı ve politika faizi yüzde 0,25 oranında artış yaşadı. Tüm bu süreç önümüzdeki hafta Nasdaq borsasını olumsuz olarak etkileyebilecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.