SON DAKİKA
Hava Durumu

Tek evi olan milyonları ilgilendiriyor! Bir dilekçe ile 7.171 TL para iadesi yapılıyor!

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 09:47
https://gazetebanka.com/
Tek evi olan milyonları ilgilendiriyor! Bir dilekçe ile 7.171 TL para iadesi yapılıyor!

Milyonlarca ev sahibi ilgilendiren ve emsal kararlar ile desteklenen emlak vergisi iadelerinde müjdeli haber geldi! Tek evi olan emeklileri ve ev hanımlarını ilgilendiren vergi muafiyetinde Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) paylaştığı emsal karar ile milyonlarca kişiye umut verdi. Ombudsmanlık tarafından açıklanan emsal karara göre bir evi olan emekliler ve ev hanımları, geriye dönük 5 senelik emlak vergileri iade ediliyor. İade içinse bir dilekçe verilmesi yeterli oluyor. BİR EVİ OLAN 2022 YILINDA EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ? Zorlu ekonomik koşullar ve gelen yeniden değerle oranında zamla birlikte milyonlarca ev sahibi, her yıl ikişer taksit halinde tahakkuk edilen emlak vergilerini ödemekte zorlanıyordu. Vergide adaletin sağlanması adına getirilen emlak vergisi muafiyeti ise tek evi olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyordu. Emlak Vergisi muafiyeti için aranan koşulları sağlayan bireyler, sahip oldukları bir ev için vergi ödemesi yapmayacak. Yapılan ödemeler ise geriye dönük 5 yıl için verilecek dilekçe ile iade alınabilecek. KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAFTIR? Emlak vergisi muafiyeti için 200 metrekare büyüklük sınırı ile birlikte üç kriter getirildi. 200 m2 altında kalan ev için aşağıda şartları sağlayan ev sahipleri emlak vergisinden muaf tutulacak:

* Emekli maaşı dışında herhangi bir ek geliri sahip olmayan emekliler,

* Herhangi bir gelire sahip olmayan ev hanımları,

* Tüm gelirleri SGK tarafından ödenen gazi, engelli, şehitlerin dul ve yetim aylığı alan yakınları emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. GERİDE DÖNÜK 5 YILLIK EMLAK VERGİSİ PARA İADESİ YAPILACAK MI?

KDK tarafından milyonlarca ev sahibini ilgilendiren para iadesi kararı çıktı ve emsal niteliği teşkil eden bu karar, gerekli şartları sağlayan adayların önünü açtı. Emlak vergisi muafiyeti olmasına karşın ödemiş olan milyonlarca vatandaşımız, geriye dönük 5 yıl süre ile ödedikleri tutarın iadesini alabilecek.

DİLEKÇE İLE BAŞVURU PARA İADESİ İÇİN YETERLİ OLUYOR! Emlak vergisi iadesi almak isteyen ev sahiplerinin, bağlı oldukları belediyelere dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Aşağıda bir örneği paylaşılan ve ilgili belediye başkanlığına yazılan dilekçe ile emlak vergisi muafiyeti kapsamında olan fakat bugüne kadar vergi ödemiş vatandaşlarımız, geriye dönük 5 sene için para iadesi alabilmektedirler.Yukarıda gösterilen dilekçe doldurularak ilgili belediyeye teslim edildiğinde, KDK emsal kararı gereği muafiyet kapsamında olan vatandaşlarımız iade alabilecekler.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.