SON DAKİKA
Hava Durumu

TCMB Eylül ayı enflasyon tahmini anketi paylaşıldı: Bakan Nebati düşüşler için yıl sonunu işaret etti!

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2022 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 12:53
https://gazetebanka.com/
TCMB Eylül ayı enflasyon tahmini anketi paylaşıldı: Bakan Nebati düşüşler için yıl sonunu işaret etti!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının piyasalara yönelik araştırma birimi anketi sonuçları belli oldu. Anket sonucuna göre Eylül ayı enflasyona yönelik ihtimaller ortaya kondu. Ankette yıl sonu enflasyon beklentisi de açıklandı. YILLIK ENFLASYON %80,21’E ULAŞTI! Piyasaların gözü kulağı TÜİK tarafından açıklanacak Eylül ayı enflasyon rakamlarında. Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi açıklandı. %1,46 oranında artış fark edildi. Yıllık enflasyon oranı ise 0,61 puan yükselişe geçti. Bu durumda yıllık enflasyon %80,21'e ulaştı. Özellikle Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri bu konuya yönelik 40 farklı katılımcının bulunduğu bir anket tanımladı. Merkez Bankası'nın Eylül ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarında beklenti halkla paylaşıldı. BAKAN NEBATİDEN YIL SONU VURGUSU TÜİK Eylül ayı enflasyon verilerini 3 Ekim tarihinde net olarak kamuoyu ile paylaşacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati yıl sonunda enflasyon oranlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. “Çözmemiz gereken sorunların başında geliyor” diyerek ifade ettiği enflasyon için ekonomideki durgunluk ve işsizliğe sebep olmadan fiyatta istikrarı sağlayacak ve vatandaşlar alım gücünü artıracağız” yorumunda bulundu.

Alınan tedbirler küresel anlamda normalleşmeyi beraberinde getiriyor. “Enflasyonu bu şekilde yeneceğiz” diyen Nebati: “Yıl sonundan itibaren düşüş daha net hissedilecek. Gıda enflasyonunun halkımız üzerindeki olumsuz olarak oluşan etkisini azaltabilmek için temel gıda fiyatlarında KDV oranını indirdik. Elektrik ve doğalgaz ödemelerinde vergi ve prim yükünü de kaldırıldık. 2023 Nisan ayının sonuna kadar vatandaşların elektrik, doğalgaz ve ısınmaya yönelik giderleri karşılayabilecekleri 1000 TL'yi aşmayacak gelir ve vergi tutarlarına almayı da bıraktık” yorumunda bulundu. YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ % KAÇ OLDU?

Eylül ayı enflasyon beklenti anket sonuçları paylaşıldı. Ankete göre 19 farklı kurumun beklentisi Eylül ayında tüketici fiyat endeksinin aylık %3,6 artış göstermesi oldu. Yıllık bazda %84,5 seviyelerinde artış yaşanması öngörülüyor. Enflasyondaki en düşük beklenti yüzdesi ise %3 oldu. En yüksek ise %4,5. Yıl sonu enflasyonunda ise en yüksek tahmin %85,9 oranında gerçekleşti.

Ağustos ayı anketlerine bakıldığında 14 farklı kurumun katıldığı yıl sonu enflasyonu %72,8 oranında idi. Eylül ayı elektrik, doğalgaz birim fiyatında yapılan artışla beraber abone gruplarına göre %20 ile %50 arasında zam uygulandı ve hesaplamalar zammın enflasyonun etkisinin 2 puan geçebileceğini ortaya koydu. TCMB PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ YAYINLANDI! Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları anket istatistiklerini yayınladı. 2022 Eylül ayı anketinde 40 farklı katılımcının sonuçları bir araya getirildi. Buna göre tüketici enflasyon beklentisi bir önceki anket dönemine göre %71,60 oranına ulaştı. 12 ay sonra TÜFE beklentisi ankette %41,99 iken %36,74'ü buldu. 24 ay sonrası için TÜFE beklentisi %24,35 ve %20,63 olarak yansıtıldı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.