SON DAKİKA
Hava Durumu

TC ile GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borç Öğrenme ve Kredi Kartı ile Ödeme

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2022 04:24
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2022 00:33
https://gazetebanka.com/
TC ile GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borç Öğrenme ve Kredi Kartı ile Ödeme

GSS sorgulaması özellikle internet vasıtasıyla oldukça kolay bir hal alırken, Genel Sağlık Sigortası borçlarını ödemek ya da son çıkan kanun gereğince yapılandırabilmek için de sorgulama yapılması esastır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak özellikle devlet kurumlarının internet siteleri, vatandaşların ulaşmak istediği her türlü hizmeti saniyeler içinde kişilere iletebilmektedirler. Bu sayede bürokratik yılgınlık, kırtasiyecilik ve kurumlardaki uzun kuyrukların da önüne geçilirken, teknolojik pratiklik sağlanabilmesi de mümkün olabilmektedir. TC ile GSS borç sorgulama detayları için yazımızda merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Zaman Kaybetmeden Genel Sağlık Sigortası (Borcu) Sorgulama Yapılabilmesi Genel sağlık sigortası kavramı son yıllarda hayatımıza giren, sigortalı olarak çalışılmayan dönemlerde sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi için devlet tarafından yapılan zorunlu bir sigortadır. Bunun karşılığında devlet kişinin gelirine göre (gelir seviyesi çok düşük olan kişilere gelir testi yapılarak) her ay belli bir tutar almaktadır. Bu tutarın uzun bir süre ödenmemesi durumunda acil durumlar dışında sağlık hizmetlerinden yararlanılması da mümkün olmamaktadır.Genel sağlık sigortası borcu bulunan çok düşük gelir sahibi kişiler de sosyal güvelik kurumuna başvurmaları ve yapılacak gelir testinde bu durumun tespit edilmesi durumunda geriye dönük borçlar da dahil olmak üzere tüm genel sağlık sigortası ödemelerinden muaf da olabilirler. E-Devlet Vasıtasıyla TC ile GSS Borç Sorgulama Hayatımızın her alanındaki bilgi sorgularında oldukça kolaylık ve pratiklik sağlayan e-devlet vasıtasıyla genel sağlık sigortası borç bilgileri sorgulama işleminin de yapılması oldukça kolaydır. E-devlete girebilmek için gerekli olan e-devlet şifresine sahip olunmaması durumunda, Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerine nüfus cüzdanıyla başvurulması durumunda e-Devlet şifresine sahip olunmaktadır.

www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkinden e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıyla sisteme giriş yapıldıktan sonra başka hiçbir tıklama yapılmadan GSS borç sorgulama TC kimlik no ile yapılması mümkün olabilmektedir. E-Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama Detayları E-devlet sistemine girildiğinde genel sağlık sigortası sorgulama ekranında öncelikle kişinin T.C kimlik numarası, adı ve soyadı, kalan GSS prim borcu bilgisi gösterilmektedir. Genel sağlık sigortası tescil tarih aralıkları kısmında da sağlık statüsü başta olmak üzere tescil başlangıç ve bitişi, bu aralıktaki gelir seviye detayına ulaşılır. Borç tutarı, tahsil edilen borç tutarı, kalan borç tutarı, tahsilinden vazgeçilen tutar (geçici 69. madde) ve her türlü borç detay bilgileri (borçların hangi döneme ait olduğu vs.) gösterilmektedir. İstenildiği takdirde GSS prim borçlarının kredi kartıyla ödemesinin yapılabilmesi de mümkündür. E-Devlet Üzerinden Kredi Kartıyla GSS Borç Ödemesi Yapılması E-devlet üzerinde sorgulaması yapılan genel sağlık sigortası borç ödeme kararının verilmesi durumunda kredi kartıyla ödeme yapılması mümkün olabilmektedir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde sistem e-devlet sayfasından SGK'nın online tahsilat sayfasına geçmektedir.Öncelikle kullanıcı tarafından bunun onayının verilmesi gerekmekte olup, GSS borç sorgulama şifresiz ekranında da öncelikle tahsilat türü seçimi yapılması (4A işveren tahsilatları, 4B sigortalı tahsilatları, diğer tahsilatlar, yapılandırma tahsilatları) yeterli olacaktır. Ardından sistem kullanıcıdan sorgulama tipini seçmesini isteyecek, bunun seçiminden sonra da sicil numarası otomatikman ekrana gelecektir. En son gelen borç sorgulama ekranı ödenmek istenen hizmeti gösterirken kredi kartı bilgilerinin girilmesiyle TC kimlikten GSS borcu ödeme işlemi tamamlanacaktır.

İlgili sayfada ayrıca dekont görüntüleme yapılması da mümkün olup, istenilen her dekontun çıktısı da alınabilir. Detaylı bilgi için kullanım kılavuzuna göz atıldığında diğer devlet kurumu ödemeleri için de ulaşılmak istenen tüm detaylara kolaylıkla sahip olunabilir. TC ile GSS borç sorgulama işlemini anlatıldığı şekilde kolayca gerçekleştirin ve olası prim borçlarını erkenden kapatarak hastanelerden ücretsiz tedavi imkanından yararlanmaya devam edin.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.