SON DAKİKA
Hava Durumu

TBB kredi ve kredi kartı borcu raporunu yayınladı: Gıda harcamaları tarihi rekoru kırdı! Yasal takip ile yapılandırma talebi 4 milyonu aştı!

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2022 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2022 13:09
https://gazetebanka.com/
TBB kredi ve kredi kartı borcu raporunu yayınladı: Gıda harcamaları tarihi rekoru kırdı! Yasal takip ile yapılandırma talebi 4 milyonu aştı!

TBB yüksek enflasyon sürecinde bireysel kredi kartı kullanım raporlarını açıkladı. Açıklanan verilerde yıl içerisinde yapılan market alışverişlerinde rekor kırıldığı ortaya çıktı. Ocak ve Mayıs ayları içerisinde yasal takibe düşen kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 340 bin kişi arttı. Bireysel kredilerde tasfiye işlemi uygulanacak kişi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %55 civarında artış gösterdi. TBB RİSK MERKEZİ RAPORU KREDİ BORCUNU ÖDEMEYEN KİŞİLER Merkez Bankası kredi kartı ile gıda harcamalarının tarihi rekor kırdığını ifade etti. Yasal takibe düşüp yapılandırma sürecinde olan 4 milyonu aşkın kişi bulunuyor. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi raporuna göre Mayıs ayı itibari ile kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödemeyen kişi sayısı 4 milyonu aştı. KREDİ BAKİYESİ EN YÜKSEK OLAN İLLER HANGİLERİ? Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Mayıs ayı raporu gün yüzüne çıktı. Son bir yılda kredi kullanan kişi sayısı 36 milyonu aştı. Borçlu olan kredi bakiyeleri ise 33 bin TL'den fazla artış gördü. Toplam kredi ve kredi kartı bakiyesi kişi başına en yüksek olan iller ise sırasıyla; Ankara, İzmir ve Tekirdağ oldu. EN ÇOK KREDİ TALEBİ HANGİ ALANDA OLUŞTU?

BDDK 22 Temmuz güncel raporunda tüketici kredi ve tüketici kredi kartı bedeli 1 trilyonu aştı. Bu rakamda en büyük payı ihtiyaca yönelik kredi kartı ve bireysel kredi kullanımları oluşturdu. Yaklaşık %70 oranında kişisel ihtiyaçlar için kredi çekildiği kaydedildi. Tüketicilerin talep ettikleri limitler ise en yoğun 50.000 TL ile 70.000 TL aralığında oldu. GIDA HARCAMALARI TARİHİ REKORU KIRDI! Türk İş verileri geçtiğimiz son 2 ayın gıda harcamalarında önemli bir payı olduğunu ortaya çıkardı. Yaklaşık %128 oranında gıda harcamalarında büyük bir artış fark edildi. Geçtiğimiz 7 aylık süreçte yaklaşık olarak %66.90'lık bir fark oluştu. 3 Ağustos tarihinde açıklanacak Temmuz ayı enflasyon verisi sonrasında bu rakamın %80'leri geçmesi planı düşünülüyor.

BDDK bireysel kredi kartı harcamalarının 22 Temmuz tarihi itibarıyla 286 milyar TL'yi bulduğunu açıkladı. Temmuz ayında bu tutar 171,3 milyar TL idi. 2000'li yıllarda ise bu rakam 120,2 milyar TL idi. Merkez Bankasının son açıklanan raporu da bu durumu doğruladı. Kredi kartı ile yapılan harcamalar içerisinde bu yıl market ve gıda alışverişi tarihi bir rekor kırarak yıla damgasını vurdu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.