SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarımsal destek projesi kapsamı genişledi! Ayçiçeği üretimi desteği devam ediyor! Aydın, Karabük, Kütahya ve Sivas illeri hazırlıklı olun!

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2022 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2022 09:45
https://gazetebanka.com/
Tarımsal destek projesi kapsamı genişledi! Ayçiçeği üretimi desteği devam ediyor! Aydın, Karabük, Kütahya ve Sivas illeri hazırlıklı olun!

Türkiye ayçiçeğini dışarıdan ithal eden ülkeler arasında yer alıyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci ayçiçeğine olan ihtiyacı daha çok fark ettirdi. Marketlerde kapış kapış giden ayçiçek yağının tükenme ihtimali göz önünde bulundurularak farklı illerde Cumhurbaşkanlığı tarafından destek sunulacağı haberi duyuruldu. Destek Kapsamında Hangi İller Yer Alıyor? Tarımsal alanda destek politikası kapsamında sertifikalı gübre ve tohum kullanımına yönelik yasal değişiklik Resmi Gazetede yayınlandı ve yürürlüğe alındı. Türkiye'de yer alan ve aktif olarak kullanılan tarım havzalarını destekleme modeli kapsamında 4 farklı ilde 7 farklı bölgeye yönelik ayçiçeği ekimi destekleneceği duyuruldu.

Uygulamaya konacak destek kapsamında Aydın iline ait 4 farklı bölge yer alıyor. Aydın’ın farklı (Efeler, Köşk, Sultanhisar ve Yenipazar bölgeleri) bölgelerine destek sunulacak. Karabük-Eskipazar bölgesi, Kütahya-Domaniç bölgesi ve Sivas-Hafik havzalarına yönelik olarak ürünü teminatı sağlanacak. Hangi Ürünler Desteklendi?

Destek kapsamında Türkiye'nin Tarımı Havzalarına Yönelik modeli kullanılmaya başlandığı anda çiftçi kayıt sistemine bakılarak; yulaf, buğday, çavdar, tritikale ve arpa ürünlerine yönelik 50 TL ek destek ödemesi yapılacak. Bu tek seferlik yapılacak bir ödeme olacak.

Sertifikalı tohum desteği kapsamında 2022 yılı içerisinde yulaf, buğday, arpa, çavdar, tritikale ve çeltik ürünlerine 24 TL yardım yapılacak. Susam için bu rakam 4 TL. Kuru fasulye, Yonca ve Mercimek için 30 TL. Nohut ve Kanola için 20 TL. Aspire 5 TL. Patates için 100 TL. Yem bezelyesi, Soyak, Korunga için 22 TL. Yer fıstığı için ise 17 TL ödeme yapılacak. Ürünlere Yönelik Kapsam Genişliği ve Fiyat Artışı Yapıldı! 1 Ocak 2021 tarihinde başlatılmış olan bu destek kampanyası kapsamında yenileme 1 Ocak 2022’de tekrar gündeme geldi. Desteklerin rakamları arttırıldı ve kategori çoğaltıldı. Özellikle savaşın etkisi ile ayçiçeği ürünleri ve hububat ürünlerine yönelik yapılan fiyat artışı da fark edildi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.