SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamada bulundu: Endişeye kapılmayın! Yeterli oranda stoğumuz bulunuyor

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2022 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2022 16:26
https://gazetebanka.com/
Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamada bulundu: Endişeye kapılmayın! Yeterli oranda stoğumuz bulunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından şeker arzına yönelik yazılı bir açıklama yapıldı. Bakanlık uyardı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan ayçiçek yağında stokların tükendiğine yönelik spekülasyonlara dikkatleri çekti. “Piyasada şeker konusunda bir sıkıntı bulunmuyor. Doğru zamanda doğru tedbirler alarak bilgilendirmede bulunuyoruz” denildi.

Rusya ve Ukrayna'nın savaş süreci küresel piyasaları olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle gıda sektöründe yaşanan fiyat artışları halkı sıkıntıya sokuyor. Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada: “Hatırlanacağı gibi ayçiçek yağı üzerine yapılan spekülasyonlar vatandaşımızın spekülatif fiyatlarla karşılaşmasına maruz bırakmıştı. Bakanlığımız yaşanan bu olay üzerine tedbirleri alarak doğru zamanda piyasada oluşan manipülasyonların önüne geçmişti. Bu konuda her zaman vatandaşın yanındayız” diyerek sözlerini belirtti. "İhtiyaç Fazlası 200 Bin Ton Şekerimiz Bulunuyor"

Şeker üretiminde sıkıntı yaşanacağı konusunda oluşan asılsız iddialara yönelik olarak açıklamanın devamında şu şekilde ifade edildi: “Türkiye'de geçtiğimiz 2 yıllık süreci kapsayacak tam 400 bin ton şeker rezervi bulunuyor. 2021 ve 2022 yılı içerisinde üretimde elde edilen 2.5 milyon tonluk şekerin toplam hacmi 2.9 milyon tona kadar ulaştı. Şu anda ülkemizde 2.7 milyon ton şeker ihtiyacı bulunuyor. Bu yönüyle düşünüldüğünde 200 bin tonluk ihtiyaç fazlası şekerimiz stoklarda bulunuyor." Dikkat! Şeker Piyasalarda Olağanüstü Rakamlarla Satılmaya Çalışılıyor! Bakanlık: “Şekerde arz problemi yaşanmayacağı defaat ile söyleniyor. Şeker üreticisi firmalar maliyetinin üstünde fiyatlarla piyasada satış yapmaya çalışıyor. Hem onların çalışmalarına hem de stokçuluğa karşı her türlü imkanımız bulunuyor. Yaşanan her olayda aldığımız gerekli tedbirleri bu olayda da yerine getiriyor ve uygulamaya koyuyoruz” şeklinde bir yorumda bulundu. Şekerin Çuvalı 800 TL'den 575 TL'ye Düşürüldü Bakanlıktan şeker üretimi yapan firmalara da bir uyarı yapıldı. “Özel sektörlerde şekerin çuval fiyatı 800 TL'den 575 TL’lere kadar düşürüldü. Piyasada her an denge pozisyonunun korunabilmesi için gerekli tedbirler alınıyor. Üretici firmaların daha uygun maliyetlerle şeker tedarik etmeleri sağlanmaya çalışılıyor” şeklinde bir açıklama yapıldı.

https://gazetebanka.com/tarim-ve-orman-bakanligi-yeni-personel-alimi-ilani-yayinlandi-personel-alimi-kac-kisi-olacak-ilanda-hangi-pozisyonlar-yer-aliyor/35725/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.