SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi müjdeyi verdi: Şeker pancarı alım fiyatlarına yüzde 245 oranında zam yapıldı!

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 13:38
https://gazetebanka.com/
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi müjdeyi verdi: Şeker pancarı alım fiyatlarına yüzde 245 oranında zam yapıldı!

Geçtiğimiz günlerde katılmış olduğu bir etkinlik kapsamında çiftçiye mazot ve gübre ödemelerine ilişkin müjdeli haberler veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bir etkinliğe daha katıldı ve etkinlik kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Kars Şeker Pancarı Alım Kampanyası Töreni’ne katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, etkinlik kapsamında yapmış olduğu açıklamalarda hem şeker pancarı ürününe hem de şeker pancarı üretimi yapan çiftçilere ilişkin önemli bilgiler verdi. Şekerin şu anda stratejik ürünlerin arasında yer aldığına dikkat çeken Bakan Kirişçi, bu bakımdan şeker pancarı tarımının çok daha önemli bir konu başlığı haline dönüştüğünü ifade etti.

Ülke sınırları içerisinde yapılan şeker pancarı tarımı neticesinde üretilen şekerin senelik yaklaşık olarak 2,5 ton ağırlığında olduğunu belirten Bakan Vahit Kirişçi, bu sonucun Türkiye’yi dünyada 5’inci sıraya, Avrupa’da ise 4’üncü sıraya taşıdığını ifade etti.

Etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmada şeker pancarı tarımına ilişkin önemli bilgiler vermeye devam eden Bakan Kirişçi, konuşmasının sonunda şeker pancarı üreticilerinin yüzlerini güldüren müjdeli bir habere de imza attı. VERİLERİ PAYLAŞTI!

Geçtiğimiz günlerde Kars Şeker Pancarı Alım Kampanyası Töreni’ne katılım sağlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yapmış olduğu konuşmada şeker pancarı üretiminde başrolde olan tohumlara ilişkin önemli ilgiler paylaştı. Bakan Kirişçi konuşması esnasında şu ifadeleri kullandı: “Biz şeker üretimi konusunda arz güvenliğini sağlayan bir pozisyonda duruyoruz. Şeker pancarı üretimin başlıca unsurlarından olan tohumu ülkemizde üretmek ile beraber, ebeveyn hatlar da ithal edilmektedir. Sertifikalı seviyede şeker pancarı tohum üretimi 2021 senesinde 2 bin 122 ton ile kayda geçmiştir. Bu miktar, ülkemizin ihtiyacın fazlası ile karşılamaktadır. Tohum üretimi konusunda yeterlilik oranımız yüzde 183 seviyesindedir. “ YERLİ TOHUMU MÜJDELEDİ! Etkinlik kapsamında gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında çeşitli müjdeli haberlere de değinen Bakan Vahit Kirişçi, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Şeker Enstitüsü tarafından Türkşeker 2023 ve Türkşeker 2053 olmak üzere 2 çeşit ürün geliştirilmiştir. Ülkemizi ve milletimize, hayırlı ve uğurlu olsun. Geliştirilmiş olan bu tohum türlerinin ticaret kapsamına alınabilmesi için 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu kapsamında 2 Ocak 2022 tarihi itibari ile Milli Çeşit Listesi’ne kayıtları yapılmış ve tohumların üretim izinleri alınmıştı. Üretim izinleri alınmış olan tohum çeşitlerinin yeknesanlık, farklılık ve durulmuşluk testleri yapılmaya devam edilmektedir. Testlerin sonuçlarına göre kesin kayıtlar tamamlanacak olup tescil süreci devam edecektir. ÇİFTÇİYE MÜJDE! Etkinlikte bu sene ki şeker pancarı alım fiyatlarına da değinen Bakan Vahit Kirişçi, çiftçiye müjdesini verdi. Bakan Kirişçi şu ifadeleri kullandı: “Bu sene ki şeker pancarı alım fiyatını ton başına bin 400 TL’ye çıkarıyoruz. Ek olarak pancar üretim kotasını tamamlamış olan üreticilerimize de ton başına 50 TL daha kota tamamlama primi veriyoruz.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.