SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, kilogram başına ayçiçeği alım fiyatını açıkladı: Fiyat düşüşleri belli ki üreticilerimiz, mutsuz etmiş…

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 20:44
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 16:59
https://gazetebanka.com/
Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, kilogram başına ayçiçeği alım fiyatını açıkladı: Fiyat düşüşleri belli ki üreticilerimiz, mutsuz etmiş…

2022 yılı dünya genelinde, özellikle ekonomik anlamda hiç iç açıcı şekilde başlamadı. Enerji krizinin gölgesinde başlayan 2022 yılında, 2020 yılında ortaya çıkan pandeminin etkileri de görülmeye devam ederken, enerji kriziyle birlikte enflasyon da yükselmeye başladı. Giderek yükselen küresel enflasyona karşı ülkeler ve merkez bankaları önlem alma çalışmalarını hızlandırırken, Şubat ayında Rusya, Ukrayna'yı işgal girişimine başladı. Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş sonrasında, Rusya’dan en fazla ayçiçek ihraç eden ülkelerden biri olan Türkiye’de ayçiçek yağı krizi yaşandı.

Yaşanan kriz sonrasında gözler ayçiçeği piyasasına çevrilirken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den kritik bir açıklama geldi. Bakan Kirişçi yaptığı açıklamada ayçiçeği alım fiyatının kilosunun 12 TL olduğunu duyurdu ve “Özellikle ayçiçeğiyle ilgili tabi ki yüzde 35 civarında arz açığı olan bir ürün ve biz kendi üretimimizi de bu manada destekliyoruz” sözlerini dile getirdi. İşte detaylar… AYÇİÇEĞİ ALIM FİYATI NE KADAR OLDU?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ayçiçeği alımlarına ilişkin merakla beklenen fiyat açıklamasını yaptı. Bakan Kirişçi ayçiçeği alımı fiyatının kilosunun 12 TL olduğunu duyurdu ve yaptığı açıklamada “Özellikle ayçiçeğiyle ilgili tabi ki yüzde 35 civarında arz açığı olan bir ürün ve biz kendi üretimimiz de bu manada destekliyoruz. Son günlerdeki fiyat düşüşü belli ki üreticilerimizi mutsuz etmiş. Bunun telafisi için de sayın cumhurbaşkanımızın da onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin alım fiyatlarını 12 lira kilogram üzerinden devam ettireceğiz” dedi. BAKAN KİRİŞÇİ GENÇLERE SESLENDİ Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Gençler Tarım ile Buluşuyor” isimli etkinliğe katılan Bakan Kirişçi, burada gençlere seslendi. Konya’nın tarımsal üretim değerinin 2002 yılında 2,2 milyar lira olduğunu ve 2021 yılında 30 milyar lirayı aşarak yaklaşık 14 katına çıktığını belirten Kirişçi, öte yandan Türkiye’nin genç nüfusunun da giderek azaldığına dikkat çekti. Kirişçi konuya ilişkin açıklamasında “Bugün teknolojide bizden ileri olduğu söylenen ülkelerde genç nüfusun, toplam nüfusa oranla gittikçe azaldığı bilinmektedir. Bu bağlamda genç nüfusumuzun sayısal güç ve dinamizmini, çağın gerekleri doğrultusunda özellikle inovasyon ve eğitim merkezli olarak harekete geçirmek zorundayız” dedi.

Bakan Kirişçi açıklamalarının devamında ise söz konusu potansiyelin, ülkemizin zengin kaynakları ile harmanlayarak ve akıl terini eskisinden çok daha önemli bir yere koyarak ekonomik fayda ve refaha dönüştürme hedeflerinin olduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye için başka önemli bir konunun da eleman sorunu olduğunu belirten Kirişçi, “Bugün geldiğimiz noktada, tek çözümün üniversite mezunu olmaktan geçtiğini görenler, ne kadar yanıldıklarını, ara eleman ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu anlamışlardır sanıyorum” dedi. BAKAN KİRİŞÇİ AYÇİÇEĞİ ALIM FİYATINI AÇIKLADI Etkinlikteki konuşmasının sonunda ayçiçeği alım fiyatının kilogram başına 12 TL olduğunu duyuran Kirişçi, söz konusu karara ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının beklendiğini ifade etti. Son günlerde yaşanan fiyat düşüşünün üreticileri mutsuz ettiğini ifade eden Kirişçi, bunun telafi edilmesi üzerine ayçiçeği alımı fiyatının kilogram başına 12 TL olacağını söyledi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.