SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım ürünlerine destek artıyor! Üretimde kalite ve gıdada ucuzluk görülecek! Sertifikalı tohum ürünleri çiftçiyi memnun edecek!

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2022 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2022 11:44
https://gazetebanka.com/
Tarım ürünlerine destek artıyor! Üretimde kalite ve gıdada ucuzluk görülecek! Sertifikalı tohum ürünleri çiftçiyi memnun edecek!

Tarım ürünlerini destekleme süreci Türkiye'deki istihdamı artıracak. Resmi Gazetede yürürlüğe giren belirli tarım ürünlerine yönelik sertifikalı tohum desteği ile sektör canlanacak. Hedefte üretimin artış göstermesi planlanıyor. Yapılan açıklamada Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı Yıldıray Gençer, farklı kategorilerde sertifikalı tohum kullanımında destek ücretlerinin arttırıldığı açıklandı. Tarım Ürünlerine Destek Oranı Artırıldı! Resmi Gazetede yayınlanan haberde detaylandırılarak kamuoyu ile paylaşılan konu çiftçilere büyük bir müjde oldu. Yerli sermaye desteklenerek dışa bağımlılığı azaltacak projelere yönelik yeni bir umut kapısı oluşturdu. Farklı türlerde tohum ürünler ile ilgili sağlanan destek ileriye yönelik kalkınmayı olumlu şekilde etkileyecek bir ortam oluşturacak. 16 TL'ye denk gelen tohumlar için destek oranı 24 TL'ye yükseltildi. Toplam Girdi Desteği 92 TL'yi Bulacak!

Tarımda desteklenen sertifikalı tohumlar arasında arpa, çavdar, yulaf, buğday ve çeltik yer alıyor. Başkan Yıldıray Gençer süreçte sağlanan bu destek ile sertifikalı tohumun kullanımında bir teşvik ortamı oluşturulacağını düşünüyor. Gençer konuşmasının devamında süreci: “Üretime yönelik faaliyetler tamamlandığında ülke rekoltesi doğrudan artış gösterecek” şeklinde yorumladı.

Yapılan açıklamada arka planda fark ettirilmeyen ek destekler de yer alıyor. Konu üzerine Gençer: “Desteklenen bu ürünler ile birlikte 42 TL'lik gübre ve mazot desteği ve 50 TL'lik ek girdi desteği de ödenecek. Toplam girdi desteği 92 TL'ye yükseltildi” şeklinde ifade etti. Verim En Az Yüzde 25 Artacak! Çiftçiler Harman Zamanı İstenmeyen Sonuçla Karşılaşmayacak! Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı Yıldıray Gençer, sonuçta alınacak verime yönelik şu sözleri ifade etti: “Uygun koşullar sağlandığında sertifikalı tohumlardan elde edilecek verim en az yüzde 25'i bulacak. Tohumların sertifikaya sahip olması demek harman zamanı geldiğinde istenmeyen bir durumda karşılaşmaya engel olacaktır. Kaliteli ve üretimde yanıltmayan sertifikalı tohumlar çiftçilerin maddi ve manevi yıpranma payını da engelleyecek. Desteklerde yaşanan artış sertifikalı tohum kullanımına olan önemi de arttırıyor” şeklinde ifade etti.

Yapılan açıklamanın ardından Aydın Ziraat Odası Koordinatör Başkanı Mehmet Kendirlioğlu açıklanan haberle birlikte ayçiçeği ekimine yönelik desteğin genişletilmesinin doğru bir adım olduğunu ifade etti. Bu durum için üreticilerin memnun olduğunu 4 farklı ilin daha kapsama eklenmesi ile iyi bir adım atıldığını söyledi. Aydın'da bulunan tüm vatandaşların ayçiçeği ekiminde bulunan üreticilerin sunulan desteğin kapsamından yararlanabileceğini de ekledi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.