SON DAKİKA
Hava Durumu

T.C. kimlik numarasına sahip olan, engelli vatandaşların dikkatine: Bakanlık, herkesin hesabına 2 bin 354 TL yatırıyor!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 18:16
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 13:29
https://gazetebanka.com/
T.C. kimlik numarasına sahip olan, engelli vatandaşların dikkatine: Bakanlık, herkesin hesabına 2 bin 354 TL yatırıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal devlet olma yükümlülüklerini bu yıl da yerine getirmeye devam ediyor. Bakanlık, çeşitli faktörler sebebi ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan ülke vatandaşlarına, dezavantajlı oldukları gruba bağlı olarak değişen nakdi yardımlar ulaştırarak, vatandaşları topluma kazandırmayı ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını hedefliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yeni dönemde de ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiği yardım modellerinden biri, engelli bakım maaşı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yardım, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak oranda engele sahip olan vatandaşlara, bakım parası olarak veriliyor. Pek, bu yardımdan kimler yararlanabiliyor, başvurular nereye yapılıyor? Engelli Bakım Maaşı 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden biri olan evde bakım maaşı, gündelik ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayan engelli vatandaşlara, bakımlarının karşılanması amacı ile veriliyor. Bu yardım parası, kişinin bakımından sorumlu olan vasilerine ya da diğer kişilere ödeniyor. Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları 2022 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan evde bakım parası yardımı, her engelli vatandaşa ödenmiyor. Bu yardıma başvuru yapılabilmesi için vatandaşlar tarafından sağlanması gereken şartlar şu şekilde belirlendi:
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
Engellilik oranının yeme içme, tuvalete gitme gibi kişisel ihtiyaçların karşılanmasına engel olacak düzeyde olması
  • Hane içinde ki kişi başına düşen net gelirin, asgari ücretin 3’te birinden az olması
  • Kişinin engellilik durumunun resmî belgeler aracılığı ile ispat edilebiliyor olması
Engelli Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan evde bakım parası yardımından faydalanmak isteyen engelli vatandaşların, vasileri ya da bakımlarından sorumlu diğer kişiler aracılığı ile İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.