SON DAKİKA
Hava Durumu

Şubat Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar Oldu? Oranlarda Beklenti Hangi Yönde?

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 09:44
https://gazetebanka.com/
Şubat Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar Oldu? Oranlarda Beklenti Hangi Yönde?

Merkez Bankası toplantı sürecini tamamladı. Toplantıya yönelik PPK özetleri gündeme getirildi. Şubat ayı enflasyon verilerine yönelik henüz net bir rakam açıklanmadı. Bu veriler her ay ilk gün itibariyle takibi günlerde açıklanmaya başlanıyor. Şubat ayı içerisindeki sürecin dışında uzun vadeye yayılan 12 aylık enflasyon rakamları da farklı analistler ya da yapılan anketlerle ortaya konulmaya çalışılıyor. Ortaya çıkan beklenti tablosunda enflasyona yönelik önümüzdeki 5 yıl için 0.13 puanlık bir artış gün yüzüne çıktı. Bu da yüzde 9.05’lik bir enflasyon artışı tahminine denk geliyor. Ocak Ayı Enflasyonu Açıklandı! Şubat Ayı Verileri Bekleniyor! Ocak ayı içerisinde aylık olarak oluşan enflasyon verileri açıklanmıştı. Enflasyon ay içerisinde yüzde 11.10 seviyesinde görülmüştü. Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanması için gün sayılıyor. Beklenti her kurum tarafından farklı olarak yorumlanıyor. Şubat Ayı Enflasyon Verileri Hangi Gün ve Saatte Açıklanacak?

Şubat ayına yönelik olarak enflasyon verilerinin açıklanacağı gün ve saat belli oldu. Uzun bir süredir enflasyon verilerinin açıklanması ve yapılan açıklama sonrasında piyasalara yönelik olarak yansıması merak ediliyordu. Net bir gün en sonunda kamuoyu ile paylaşıldı. Şubat ayı enflasyon rakamlarına yönelik açıklamalar 3 Mart 2022 tarihinde Perşembe gününe denk gelen süreç içerisinde saat 10:00'da açıklama yapılacak. Enflasyona Yönelik Beklenti Anketi Sonuçları Şaşırttı! Şubat ayı enflasyon verilerine yönelik beklentiler farklı olabiliyor. Özellikle Merkez Bankası PPK konusuna yönelik toplantı özetlerini bir not ile açıkladı. Piyasadaki verileri analiz edebilmek adına uygulanan anket işlemleri Şubat ayı enflasyon veri tahmini içinde uygulandı. Bütün bir yılı kapsayacak cari açık oranı anket sonuçlarında 4.31 puan ile yüzde 34.06'ya kadar yükseldi.

Yapılan ankette ise enflasyon verileri şaşırtıcıydı. Beklenti önümüzdeki ayları da kapsayacak şekilde yüzde 4.83’e gerileyen bir rakam söz konusu. Anket sonuçlarında 0.54 puan bir düşüş beklentisini de fark ettirdi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.