SON DAKİKA
Hava Durumu

SSK'da birikmiş primlerinizi alabilirsiniz: Bu detaya dikkat!

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2022 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2022 15:37
https://gazetebanka.com/
SSK'da birikmiş primlerinizi alabilirsiniz: Bu detaya dikkat!

Geride bıraktığımız yıllar içerisinde Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ismi ile hizmet veren devlet kurumu, yapılan düzenlemeler sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ismi altında hizmet vermeye devam etmiştir. Günümüzde hala iki ismin farklı kurumlara ait olduğu düşünülse de tek kurum iki farklı isim ile anılmaya devam etmektedir.

Hizmet kapsamı ülke içerisinde sigortalı olarak çalışan vatandaşlar, emekli olan vatandaşlar ve sigortalı yakınlarını kaybetmiş olan vatandaşlar olarak 3 farklı başlıkta incelenebilecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olma şartlarını belirleyen kurumlardan biridir. Bu kapsamda emeklilik şartlarını sağlayan vatandaşlara verilen emekli aylıkları bu kurum tarafından yatırılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, prim ödemelerini düzenli olarak yapan ancak emekli olmak için belirlenmiş olan diğer şartları yerine getirmemiş olduğu için emekli olmasına daha uzun yıllar olan vatandaşlara da çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu kapsamda bilinen en popüler hizmet, prim ödemelerini toplu olarak geri vermektir. Peki, toplu prim ödemesinden kimler yararlanabilir? İlgili hizmet için nereye başvuru yapmak gerekmektedir? SGK Geri Prim Ödemesi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetlerden biri olan geri prim ödemesi hizmeti, emekli sandığına bağlı olan vatandaşlar için geçerlidir. Bu hizmet, prim ödemelerini yapan ancak emekli olmaya henüz hak kazanamamış olan kişilere sunulmaktadır. İlgili şartları sağlayan her emekli sandığı üyesi, bu hizmetten yararlanabilmektedir. Prim İadesi Alma Şartları Nelerdir? SGK’nın geliştirmiş olduğu geri prim ödemesi hizmetinden yararlanabilmek için kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşında olmaları gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişinin sağ ve şahsen başvuruya açık olacak durumda olması gerekmektedir. SGK Prim İadesi Başvurusu Nereye Yapılır? SGK tarafından geliştirilmiş olan geri prim ödemesi hizmetinden yararlanabilmek için bağlı bulunan SGK İl Müdürlüğüne, ilgili talebi belirten dilekçe aracılığı ile şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

https://gazetebanka.com/calisanlar-dikkat-bu-durumlarda-83-tl-ile-111-tl-odeme-alma-hakkiniz-bulunuyor/36051/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.