SON DAKİKA
Hava Durumu

Sözleşmeli personelin kadroya geçişinde taslak metin oluştu: Hizmette olduğu süre 3 yıllık zorunlu görev olarak saydırılabilecek!

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 09:58
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 09:35
https://gazetebanka.com/
Sözleşmeli personelin kadroya geçişinde taslak metin oluştu: Hizmette olduğu süre 3 yıllık zorunlu görev olarak saydırılabilecek!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından sözleşmeli personellere yönelik kadroya geçiş çalışmalarında yeni bir detay ortaya çıktı. Bakan Bilgin teknik olarak sürecin tamamlandığına yönelik yaptığı yorumda taslak metninin Ekim ayında meclise sunulacağını ifade etti. Eğer beklendiği gibi yasal süreç tamamlanır ve teklif meclisten geçerse kamu kurum ve kuruluşların merkez ve taşra teşkilatı ile buna bağlı döner sermaye ile kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personellerin her biri kadroya geçebilecektir.

Uzun bir süredir bekleniyordu. 500 bini aşan sözleşmeli personelin kadroya geçiş sürecinde sona geliniyor. Vedat Bilgin konu üzerine “516 bin kişinin kadro haklarına kavuşma meselesidir” diyerek ele aldığı konu sendikalardan gelen talepler doğrultusunda sonuca vardırılacak. Ardından Ekim ayında meclise çıkması ve yasalaşması net olarak gerçekleşecek. MECLİSE SUNULMAYA HAZIRLANIYOR! Sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik çalışmalar hızlandırıldı. Memur-Sen ile görüşmeler yapıldı ve sendika talepleri alındı. Son olarak teknik aşama tamamlandı. Talepler ile çalışma bir araya getirilerek yeni bir taslak oluşturulup meclise sunulması bekleniyor.

Tüm bu süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarını her yeni gelişme ile beraber halkla paylaşıyor. “Sözleşmeli personelin kadroya kavuşmasına yönelik bir konu vardı ve onun çalışmaları bitti. Şu anda önümüzde zaman meselesi var. Kamu sendikalarından gelen taleplerde dikkate alınıyor. Her görüşmeyi değerlendiriyoruz” dedi. EŞİTSİZLİKLER GİDERİLECEK VE ENGELLER KALKACAK!

Eğer yasalaşma sürecine geçilirse Memur–Sen’in ortaya koyduğu şartlar kabul edilmişti olacaktır. Bu şartlar arasında süreli ve süresiz ayrımı yapılmadan tüm personelin kadroya geçmesi yerini alıyor. Bu yönüyle düşünüldüğünde toplamda 565 bin 035 farklı kişi bu haktan faydalanabiliyor. Personele yönelik ele alınmış mevzuat içerisinde geçen “sosyal güvenceye tabi olma” ayrımının ortadan kaldırılması talep edildi. Eşitsizliklerin giderilmesi, görevde yükselme ya da ünvan değişikliğine yönelik engellerin kaldırılması tayin, terfi, izin hakları ya da destek disiplin cezaları gibi konuların kamu görevlisi ile eşitlenmesi talebi iletildi.

Eşit iş eşit ücret, gelir vergisinde oluşan adaletsizliğin tamamen giderilerek kadrolu için oluşturulmuş mecburi hizmet süresinin kaldırılması ve en önemlisi de geçici personelin bu pozisyondayken verdiği hizmet sürelerinin memuriyet hizmet süresi kapsamında sayılması talepleri iletildi. Dün bu talepler dinlendi. Teknik çalışma süreci tamamlandı. Taslak metin hazırlandıktan sonra meclise iletilecek. SÖZLEŞMELİ PERSONELİN HAKLARINDAN KESİTLER Sözleşmeli personellerin kadroya geçiş sürecini için hazırlanan taslak metin içerisinde yer alacak hükümler arasında dikkat çekici maddeler olarak şunlar yerini alıyor:
  • Sözleşmeli personelin eş durumu ya da sağlık nedeniyle yer değişikliği hakkının memurlar ile eşit sayılması
  • 2023 Ocak ayı itibariyle kamuda sözleşmeli personel olarak istihdam edecek her bir birey 3 yıl süre atandıkları il ve pozisyona yönelik fiilen görevi yapabilecek ve 3 yılın sonunda 30 gün içinde başvurmaları dahilinde memur unvanıyla kadrolara geçiş yapabilecek.
  • 2022 31 Aralık itibariyle sözleşmeli pozisyonda istihdamı bulunanlar sözleşmeli personel olup atanmaya hak kazananlar kanun yasalaştığı anda 30 gün içinde müracaat edildiğinde kadroya atanmış sayılacaklar.
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.