SON DAKİKA
Hava Durumu

Sözleşmeli Çalışanlara Kadro Müjdesi Geldi! EYT’den Sonra Sıra Sözleşmeli Çalışanlarda Temmuzda Maaş Zammı Geliyor!

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2022 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2022 12:11
https://gazetebanka.com/
Sözleşmeli Çalışanlara Kadro Müjdesi Geldi! EYT’den Sonra Sıra Sözleşmeli Çalışanlarda Temmuzda Maaş Zammı Geliyor!

Son dönemlerde en çok merak edilen 3600 ek gösterge konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ile çözüme kavuşturuldu. Sırada ise 530 bin sözleşmeli çalışanı ilgilendiren kadro düzenlemesi var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile kadro bekleyen sözleşmeli çalışanlara müjdeyi verdi. 3600 ek göstergeden sonra ilk dosyanın sözleşmelilerin olduğunuz söyleyen Bakan Bilgin yeni düzenlemeler ile sözleşmeli çalışanlara maaş ve kadro müjdesi verdi. İşte yeni düzenlemenin bütün ayrıntıları… 530 Bin Sözleşmeli Çalışana Kadro Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile kamuda sözleşmeli çalışanlara müjdeli haberi verdi. Yeni düzenleme için taslak çalışmalarına başlandığını belirten bakan düzenleme kapsamında sözleşmeli çalışanların maaş ve kadrolarına dair yeniliklerin yapılacağını ve diğer kadrolu çalışanlar ile arada bulunan sosyal ve mali eşitsizliğin ortadan kaldırılacağını ifade etti. Çalışmaların tamamlanması halinde düzenlemenin kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden bakan bu süreci personelin talebi ve sendikalarla müzakere halinde ilerletileceğini belirtti.

Düzenlemeyi kapsayan 530 bini bulan sözleşmeli çalışan ve diğerlerinin sayıları;
  • Kadrolu personel: 2.960.924
  • Sözleşmeli personel: 529.037
  • Sürekli işçi: 1.177.650
  • Geçici işçi: 59.570
  • Diğer: 107.027
Haklar Eşitlenecek Yeni düzenleme kapsamında sözleşmeli çalışanlar ile kadrolu çalışanlar arasında ki hak ediş farklarının eşitlenmesi hedeflenmektedir. Sosyal ve mali, konularda eşitliğin sağlanmasını hedefleyen Bakanlık sözleşmeli çalışanların ücreti, tayin, görevde yükselme, yer değiştirme ve eş durumu gibi konularda yaşadıkları sorunların çözüm bulunması için çalışılacağını belirtti. Ayrıca yeni düzenleme ile 40’a yakın statüde sadeleşmenin olacağı bildirildi. Yeni düzenleme sayesinde sözleşmeli çalışanlar görevlerinde yükselme imkânı bulacak ve yükselme için açılan sınavlara girebilecekler. Taslak kapsamında izin haklarının devredilmesi, yönetici pozisyonlarına geçebilmeleri ve kurumlar arası yer değişikliği gibi haklarda verilmesi planlanmaktadır. Sürecin İlerleyişi 530 bin sözleşmeli kamu çalışanını ilgilendiren düzenleme devlet kurumları ve sendikaların ortak kararları doğrultusunda hazırlanacak. Sendikalarla müzakere içinde olunacak süreçte talepler doğrultusunda taslak hazırlanacak. Hazırlanan taslakta ortak onay oluştuktan sonra kamuoyu ile paylaşılacak. Daha sonrasında ise taslak yasalaştırılması için meclise sunulacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.