SON DAKİKA
Hava Durumu

Sigortalı Çalışanlar için Kritik Tarihler Erken Emekli Yapabilir: Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır? Erken Emekli Nasıl Olunur?

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2022 04:33
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2022 16:35
https://gazetebanka.com/
Sigortalı Çalışanlar için Kritik Tarihler Erken Emekli Yapabilir: Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır? Erken Emekli Nasıl Olunur?

Belirli bir süredir çalışma yaşantısı bulunanlar sigorta başlangıç tarihleri üzerinden emeklilik hesaplaması yapıyor. Emekli olabilmek için belirlenmiş prim günü ve yaş şartı da hesaplamalara dahil ediliyor. Erken emeklilik sürecinde bu hesaplamalar önemli oluyor.

Onlarca vatandaş erken emeklilik için gün sayıyor. Erken emekli olabilmenin de kendi içerisinde belirli şartları bulunuyor. Özellikle kadınlarda ve erkeklerde kritik olarak kabul edilen tarihler erken emeklilik sürecini hızlandırıyor. Erken Emeklilikte O Tarihlere Dikkat!
Emekli olunacak sigorta kolu üzerinden ilk işe başlangıç tarihi, prim ve yaş farkı göz önünde bulundurularak emeklilik hesaplaması yapılıyor. 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalılık süreci başlayan vatandaşlar avantajlı oluyor. 15 yılı bulan hizmet süresi tamamlanan ve 3600 prim gününü denkleştirenler emekli olma hak kazanıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM Kimler Bu Fırsatı Yakalıyor?


Sigortalılık süresinde işe başlangıç tarihi diğer çalışanlara göre daha erken emekli olabilmeyi sağlıyor. 3600 gün üzerinden emekli olabilmek isteyenler içinde farklı alternatifler sunuluyor. Emekli sandığı, SSK ya da Bağ-kur üzerinden sigortalılığı bulunan vatandaşlar bu fırsattan yararlanıyor. Yıllara Göre Kadın ve Erkekte Emeklilik Yaşı Değişebiliyor!
SGK 4/A, 4/B ya da 4/C sigorta koluna kayıtlı bulunan vatandaşlar 55 yaşında emekli olabilecek. 3600 prim gününü tamamlayıp 1999 yılı öncesinde sigortalılığı başlamış ve 15 senelik sigortalılığı bulunanlar erken emekli olabiliyor. Kadın ve erkeklerin sigortalılık sürecinde yaş farkı değişebiliyor.

Sadece 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde emekliliğe başlayanlar değil 30 Nisan 2008 tarihine kadar emekliliği bulunan kişiler de erken emeklilik fırsatından yararlanabilir. Bu durum kadınlarda 54, erkeklerde ise 55 yaşında emekli olabilmeyi sağlayacak.

ÖNEMLİ HABER BAŞLIKLARI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.