SON DAKİKA
Hava Durumu

Sigara fiyatları 30 TL'yi bulabilir! Sigara zammında felaket senaryosu!

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2022 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 11:52
https://gazetebanka.com/
Sigara fiyatları 30 TL'yi bulabilir! Sigara zammında felaket senaryosu!

Geçtiğimiz gün belirli markalar üzerine 2 TL'lik uygulanan sigara zammı sonrasında Türkiye Tekel Bayiler platformu başkanı tarafından çarpıcı bir açıklamada bulunurdu. Önümüzdeki sürece yönelik olarak sigara üzerine uygulanacak zamlar hakkında ortaya konan tahmin için başkan Özgür Aybaş: “Seküler yaşamın bir cezası” diyerek konu üzerine açıklamada bulundu. Sigarada 6 Aylık Zam Oranı 9 TL'yi Buldu! Türkiye tekel bayiler platformu başkanı Özgür Aybaş sigaraya yönelik zamlar hakkında fikirlerini okuyucularla paylaştı. Özgür Aybaşa göre yıl içerisinde uygulanacak zamlar ile sigara fiyatları 30 TL'yi bulabilecek.

Uzun bir süredir bekleniyordu. Sigarayı yönelik zam 2 TL ile artış gösterdi. Toplam olarak bakıldığında son 6 aylık süreç içerisinde tütün ürünlerine yönelik olarak uygulanan zam oranı 9 TL'yi buldu. Gelinen noktada Türkiye tekel bayiler platformu başkanı konu üzerine açıklamada bulundu. Sigara ve Alkole Yönelik Zam 6 Ayda Bir Yapılıyor!

6 aylık süreç içerisinde yapılan 9 TL'lik zam üzerine başkan Özgür Aybaş normal şartlarda sigara ya da alkole uygulanan zammın yılda bir kere yapıldığına dikkatleri çekti. Gelinen noktada artık zamların 6 ayda bir yapıldığını ve bunun nedeni olarak maliyette oluşan giderler olduğunu da ekledi.

Aybaşa göre süreçte oluşan lojistik ihtiyacı giderlere yansıyor. Bu da doğrudan fiyatları etkiliyor. Dışa bağımlılık süreci de fiyat artışını tetikliyor. Lojistik Giderleri Fiyat Artışını Tetikliyor! Aybaş konuşmasını şu sözlerle kendini ifade etti: “Benzin ve motorin fiyatlarına bakıldığında gittikçe yükselen bir artış söz konusu. Buradaki en önemli etken lojistik giderleri. Firmalar satışını yaptıkları ürünlerin lojistik giderlerini de yansıtıyor. Lojistik maliyetleri şu anda en yüksek seviyelerde. Firmalar bunun ağırlığını taşıyamıyor. Alkol ve sigaradaki vergi oranları da bir o kadar yüksek. Bunun etkisi de lojistik.” dedikten hemen sonra sigaraya yönelik oluşacak artış için ilgi çekici bir açıklamada bulundu. Yıl Sonunda Sigara Fiyatları 30 TL'yi Aşacak! Özgür Aybaş’a göre: “Benzin ve motorine yönelik yapılan fiyat artışı ve dolar kurundaki yükseliş devam ettikçe sigaraya zam yansıyacak. Sigaraya yönelik olarak ÖTV ve vergi zammı uygulamaları yapılıyor. Şu anda bunun yanında bandrol zammı adı verilen bir eklenti de uygulandı. Önümüzdeki süreçte ithal ürünlere yönelik yüzde 50’lik gümrük zammı da düşünülüyor.”

“Dışa bağımlılık günden güne artıyor ve yerli ürünler tükeniyor” diyen Özgür Aybaş: “Yıl sonuna gelindiğinde muhtemelen en düşük sigara 25 TL olur” ifadesinde bulundu.

“En pahalı sigara türü ise 30 TL'yi aşacak gibi gözüküyor. Aldığım duyumlara göre sigara fiyatları en son 2 dolarda sabit kalacak” dedi ardından şu an için gelinen seviyede 2 doların zaten 28 TL'yi bulduğunu da ifade etti. Bunun dışında alkole yönelik de bir zam artışı beklediğini ifade etti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.