SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK’dan emeklilere tatil müjdesi! Bu yaz hiç ödeme yapmadan 5 yıldızlı otellerde kaplıca tatiliniz SGK’dan!

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2022 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2022 12:36
https://gazetebanka.com/
SGK’dan emeklilere tatil müjdesi! Bu yaz hiç ödeme yapmadan 5 yıldızlı otellerde kaplıca tatiliniz SGK’dan!

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalışanlarının sağlık harcamalarının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Çalışanlarının muayene, tahlil ve radyoloji görüntülemelerini devlet hastanelerinde ve eğitim araştırma hastanelerinde karşılayan kurum bazı tedavi masraflarını karşılayamamaktadır. Ancak gün geçtikçe karşılamaya başladığı yeni tedavi masrafları ile dikkat çeken SGK karşıladığı tedavi yelpazesine kaplıca tedavisini de ekledi. İşte yeni uygulamanın ayrıntıları! SGK’dan Emeklilere Tatil Müjdesi


SGK sağlık uygulamaları tebliği hükmü gereğince belirlenen koşulları karşılayan sigortalı çalışanların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin kaplıca tedavilerini, yol, gündelik ve refakatçi giderlerini karşılayacağını açıkladı. Genel sağlık giderlerini karşılayan kurum artık termal tedavileri de karşılayacak. Gerekli koşulları yerine getirenler bu tedaviden yararlanacaklar. SGK Kaplıca Tedavilerini Karşılıyor


SGK tarafından kaplıca tedavi giderleri karşılanmaya başlandı. Tedavi kapsamında bazı koşulların yerine getirilmesi tedavinin karşılanması için gerekli olmaktadır. Tedavi giderlerinin karşılanması için gerekenler ise;
  • Resmi sağlık kurumları tarafından en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekimi tarafından gerekli sağlık kurulu raporu, tanı, öneri tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin bulunduğu raporun alınması gerekmektedir.
  • Kaplıca tedavisi raporu bulunanlar Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilen tesislere başvuru yapılmalıdır.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilmeyen tesislerde tedavi görenlerin yol, banyo, gündelik ve refakatçi giderleri SGK tarafından karşılanmamaktadır.
  • Tedavi görecek hastaların yol, gündelik ve refakatçi giderleri düzenlenen sağlık raporu doğrultusunda belirleniyor ve raporun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde tedaviye başlanması gerekmektedir.
  • 6 ay içerisinde başlanmayan tedavi geçersiz sayılmakta ve yeniden sağlık raporu alınması gerekmektedir.
  • Tedavi için sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarih dâhil olmak üzere 5 iş günü içinde kaplıca tesisine kayıt yapılmalıdır. Kayıt yaptırmayanların giderlerinin karşılanması için 6 ay içerisinde SUT eki hasta sevk formu düzenlenmesi ve sevk edilmesi gerekmektedir.
Masrafları Karşılama Koşulları
Sosyal Güvenlik Kurumunun kaplıca tedavisi masraflarını karşılaması için geçerli olan koşullar ise;
  • Sosyal Güvenlik Kurulunun kaplıca tedavilerini karşılaması kapsamında yol, tedavi, günlük refakatçi giderlerinin karşılanması için yaşadıkları bölgeye en yakın tesis esas alınmaktadır.
  • Alınan sağlık raporunda kişinin refakatçiye ihtiyacı olduğu belirtilmeli ve kalınan tesisin refakatçiye dair belge hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde refakatçilerin gideri kurum tarafından karşılanmaz.
  • Yol giderleri güncel kullanılan taşıt bedeli üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Gündelik ücretleri; il sevklerinde 100 iller arası sevklerde 200 göstergesi taban alınarak memur aylıklarında ki kat sayı ile çarpılarak çıkan sonuca göre hesaplanmaktadır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.