SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK ay sonunda 3 maaş birden hesaba yatırıyor: SGK ile üç maaş nasıl alınır? Dul ve Yetim aylığına nasıl başvurulur?

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2022 14:07
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2022 12:59
https://gazetebanka.com/
SGK ay sonunda 3 maaş birden hesaba yatırıyor: SGK ile üç maaş nasıl alınır? Dul ve Yetim aylığına nasıl başvurulur?

Devlet tek emekli maaşı ile geçinmekte zorlananlara üç maaş birden alabilme fırsatını SGK aracılığı ile duyurdu. SGK sigortalı çalışma geçmişine sahip olan kişilerin belirli şartları yerine getirdiğinde birden fazla emekli maaşı alabilmesini sağlıyor.

Çalışma yaşantısı devam eden bir kişinin emekli olabilmesi için sigorta başlangıç tarihi, prim ödemesi ve yaş şartını yerine getirmesi gerekiyor. Belirli şartları yerine getiren vatandaşlar bağlanan emekli maaşının yanında ek ödeme fırsatından da yararlanabiliyor. Bunlar SGK'nın emekli vatandaşa yönelik sunduğu dul maaşı ya da yetim maaşı olarak biliniyor. SGK'DAN 3 MAAŞ NASIL ALINIR?
SGK tarafından emekli maaş aylığı alma hakkı kazanan bir kişi eşi üzerinden dul aylığı alabiliyor. Bu durum anne ya da babası vefat etmiş olan ve yetim olan kişiler içinde geçerlidir. Bir kişi hem dul hem yetim maaşı alıp hem de çalışma yaşantısı sonrası bağlanan emekli maaşını alabiliyor. Bu durumda 3 maaş birden ay sonunda hesabına tanımlanmış oluyor. SGK DUL AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


SGK kapsamında sunulan dul maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların belirli şartları yerine getirmesi gereklidir. Ardından müracaat yapılabilir. Aranan şartlar arasında şunlar yerini alıyor:
  • Vefat durumu gerçekleşen eş ile resmi evlilik bağının bulunması
  • Vefat eden eşin sigortalı olması ve prim ödemesini şartlarını karşılamış olması
  • Hayatta kalan eşin yeniden bir evlilik yapmamış olması
  • Yabancı bir ülkede çalışmıyor olması
Şartları karşılayanlar dul maaşı alma hakkı kazanır. %50 oranında dul maaşı kişiye bağlanır. Erkek ya da bayan fark etmeksizin bu tutar alınabilir. SGK YETİM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
SGK anne ya da babasını yitirmiş olan çocuklara yetim maaşı bağlıyor. Yetim maaşından yararlanmak isteyenlerin araması gereken ilk şart çocuğun 18 yaşından küçük olması, lisede öğrenim görüp 20 yaşından küçük olması, üniversite öğrenimi görüp 25 yaşını aşmamış olmasıdır. İstenen diğer şartlar:
  • Kız çocuklarının evli olmaması
  • Malul durumda olanın %60 ve üzerinde engele sahip olması
DUL VE YETİM AYLIĞI BAŞVURU NASIL YAPILIR?
SGK tarafından aylık olarak yatırılan dul ve yetim aylığından yararlanmak isteyenlerin öncelikle istenen tüm şartları yerine getirmesi gerekiyor. Kanun maddelerinde yer alan şartları yerine getirenlerin başvuru yapma hakkı oluşuyor. Başvurular TC vatandaşı olup bulunduğu yerdeki kurumlar üzerinden yapılabilir. En yakındaki SGK Müdürlüğüne giderek müracaatta bulunulması yeterli olur.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.