SON DAKİKA
Hava Durumu

SEC Başkanı Gary Gensler: Farklı teknolojisi var diye kriptoları özel yapan bir durum yok

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2022 10:57
https://gazetebanka.com/
SEC Başkanı Gary Gensler: Farklı teknolojisi var diye kriptoları özel yapan bir durum yok

Kripto paraların düzenlenmesi konusunda nasıl ve ne yönde adımlar atacağı merakla beklenen ABD’de düzenleyici kurum olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) öne çıkmaya devam ediyor. Her ne kadar SEC’nin kripto paraları düzenleme konusunda tam yetkisi bulunmuyor olsa da şimdilik kripto ekosisteminde yetkili regülatör konumunda SEC yer alıyor.

SEC’nin, daha önce Ripple davasında ve ilerleyen süreçlerde diğer birçok kripto para odaklı şirketlerle yaşadığı çekişmelerde de görüldüğü gibi kripto paralara karşı benimsediği temkinli tavrı, SEC Başkanı Gary Gensler’in son makalesinde bir kez daha ortaya çıktı. ABD medyasından Wall Street Journal, Gary Gensler’in “kripto para piyasalarına nasıl bakılması gerektiği” konusundaki görüşlerinin yer aldığı makalesini yayımladı. “KRİPTOLAR SERMAYE PİYASASINDAN AYRI TUTULMAMALI”

WSJ tarafından yayımlanan makale incelendiğinde, Gary Gensler’in genel anlamda kripto paralara özel bir statü vermek için herhangi bir neden olmadığı görüşüne sahip olduğu görülüyor. Bu fikri benimseyen Gary Gensler, kripto paraların sermaye piyasaları yasalarına göre değerlendirilmesi gerektiğini düşünürken, yalnızca farklı bir teknoloji kullanıyor olmasından dolayı kripto paraları geleneksel sermaye piyasalarından ayrı tutmanın mantıksız olduğunu savundu. Yani Gensler’e göre kripto paralar “sırf farklı teknoloji kullanılıyor” diye sermaye piyasaları yasalarından ayrı tutulmamalı. KRİPTOLARDAKİ SON GELİŞMELERİ ELE ALDI Makalesinde ayrıca son dönemlerde kripto para endüstrisinde yaşanan gelişmelere de atıfta bulunan Gary Gensler, yaşanan gelişmelerin, kripto para odaklı şirketlerin neden menkul kıymet yasalarına tabi tutulması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu savundu. Bilindiği üzere kripto para dünyasında Mayıs ayından bu yana çok sayıda şirket, değişen ve sallanan piyasa koşullarına bağlı olarak zincirleme bir şekilde arka arkaya iflas başvurusunda bulunmuştu. Bu şirketlerin müşterileri ise zararlarını tanzim edebilmek için ancak mahkemeye başvurabildi.

Kripto para piyasasını düzenleme talebini her fırsatta belirten Gary Gensler, “kripto paraların menkul kıymet olarak tanınması” konusundaki ısrarlı talebini de sürdürüyor. Bitcoin (BTC) dışında tüm altcoinlerin menkul kıymet olduğunu savunan SEC, 1,5 yılı aşkın süredir Ripple ile bu konuda bir de dava mücadelesi veriyor. KRİPTO KREDİLERİ VEREN ŞİRKETLERE DEĞİNDİ Söz konusu makalede Gary Gensler ayrıca kripto para kredisi veren bazı şirketlerin yeterli gereksinim ve donanımları sağlayamadıklarını ifade ederken, bu şirketlerin de yasalara uyumlu hale getirilerek kullanıcıların koruma altına alınacağını ifade etti. Gensler ayrıca bu noktada, kredi kullandırma şartlarının yıllardır değişmediğini ve kripto para cinsinden kripto verilen kredilerde de bir fark görmediğini ifade etti. Gensler, ilerleyen dönemlerde kredi odaklı şirketlerin SEC ile iletişim halinde olmasını istediğini de belirtti.

SEC Başkanı Gary Gensler’in makalesinin yayımlanmasından sonra NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi ve milyarder yatırımcı Mark Cuban, Twitter’dan Gensler’i eleştirdi. Cuban, SEC’nin sürekli olarak iletişim mesajlarına karşı kripto para şirketleriyle bir iletişim sorunu yaşadığını ifade etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.