SON DAKİKA
Hava Durumu

Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih…

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2022 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2022 14:17
https://gazetebanka.com/
Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih…

Küresel çaplı ekonomik kriz piyasalarda denge pozisyonunun korunmasını zorlaştırıyor. Gelinen noktada döviz ürünlerinde yaşanan değişim üzerine ünlü ekonomist Selçuk Geçer dolar kuruna yönelik yeni bir atak beklediğini ifade etti. Son yaptığı açıklamasında "25 lirayı görecek" dediği dolar için yatırımcıları da uyardı.

Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih…

Amerika'daki FED kararları, Merkez Bankasının faiz politikasına bakış açısı Avrupa'da son 10 yılın en yüksek faiz artışını beraberinde getirdi. Son olarak yapılan Merkez Bankası toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gidildi. Bu durum Türkiye'de de farklı değildi.

Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih… TCMB POLİTİKA FAİZİNİ SABİT TUTTU! Dolar kuru gün geçtikçe artıyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu süreçte enflasyonist baskılar TL'nin değerini yitirmesine neden oluyor. Son 24 yıl içerisinde TÜFE endeksi %85'e doğru yükseliş kaydetti. Buna rağmen Merkez Bankası politika faizinde sabit kalma kararı aldı. Dünyanın gündemini ve Türkiye'yi de etkileyen bu durum her alanda ürün fiyatlarının artışını beraberinde getirdi.

Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih…

Türkiye'nin ve dünyanın geldiği son noktada ekonomist Selçuk Geçer yaptığı bir canlı yayın ile farklı bir konuya değindi. Dolar kuruna yönelik çarpıcı bir tahminde bulunan Geçer, net tarihler üzerinden konuştu. DOLARIN 19'A ULAŞACAĞI O TARİH! Ekonomist Selçuk Geçer'e göre dolar beklenmeyen seviyelere ulaşacak. Kişilerin gelir seviyesi büyük oranda düşecek ve satın alma gücü de zorlaşacak. Dolar kurundaki yükseliş Eylül ayında 20 TL'yi görecek. Ancak yıl sonuna yaklaşıldığı süreçte Kasım ayı civarında en yüksek seviyesi olan 25 liraya kadar ulaşacak.

Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih… SELÇUK GEÇER'İN ENFLASYON YORUMU Selçuk Geçer'in bu tahminleri gerçekleşecek mi? bilinmiyor. Ünlü ekonomist ileriye dönük piyasa yorumlaması üzerinden fikirlerini paylaşıyor. Son olarak enflasyon için; "8,5'un altında olacağını sanmıyorum. Büyük ihtimalle bu benim için de bir korkudur ki 9'un üzerinede çıkabilir" dedi. YAKIN ZAMANDA PİYASALARDA NELER YAŞANDI? Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Merkez Bankası faiz indirimi kararı aldı. Faiz oranının 19 baz puan olduğunu açıkladı. Bu durumda Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki toplam indirim 500 baz puanı buldu. Bu gelişmenin ardından 2022 yılına geçiş yapıldıktan sonra ilk 4 ayı için faiz kararlarını sabit tutma yolunda ilerledi. Mayıs ayına gelindiğinde Merkez Bankası yeniden faiz oranlarının sabit tuttuğunu açıkladı. Tam da bu zamanda kur korumalı mevduat uygulamasına geçildi ve dolardaki yükseliş bir anda kendisini gösterdi.

Şaşırtan tahmin: Dolar, o seviyeyi görebilir! Ünlü ekonomistin korkutan dolar senaryosu gerçek mi oluyor? Her şeyin değişeceği işte o tarih… "OK YAYDAN ÇIKTI…" Selçuk Geçer dolar kurundaki yükseliş hızını şu şekilde ifade etti: "Yaklaşık bir buçuk ay önce 14.30 seviyelerinde olan dolar kısa sürede 16.30'a ulaştı. Gelinen noktada 18 lirayı dahi aştı. 21 Aralık döneminden sonra yükselen seviyesi düşürülebilmişti. Fakat son zamanlarda 17.75 seviyelerinde ısrarlı bir bekleyişte. Bu durum önümüzdeki dönemde zirve rakamlara ulaşmasını da doğal hale getiriyor. Her ne kadar bu aşamada bir müdahale yapılacak olsa da umut verici gelişmeler yaşanmayacak. Ok yaydan çıktı" yorumunda bulundu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.