SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık çalışanları hizmet sözleşmesi yenilendi! Çalışanların tavan ücreti 65 Bin TL’yi buluyor: Hangi sağlık personeli ne kadar maaş alacak?

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2022 12:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2022 00:35
https://gazetebanka.com/
Sağlık çalışanları hizmet sözleşmesi yenilendi! Çalışanların tavan ücreti 65 Bin TL’yi buluyor: Hangi sağlık personeli ne kadar maaş alacak?

Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik haber sonunda geldi. Müjdeli haber “temel ödeme” ve “teşvik ödeme” olarak iki farklı sabit ödenekten yararlanabilme fırsatı ile duyuruldu. Resmi Gazetede yapılan duyuru ile 7.500 liradan başlayarak 65 bin liraya kadar farklı rakamlarda ödeme yapılacağı yer aldı. YENİ DÜZENLEMENİN DETAYLARI BELLİ OLDU! “Sabit ödeme” personeli motivasyonunu arttırması için her branşa yönelik katsayı üzerinden yapılacak. Bu taban ödeme toplamı ile belli olacak. İkinci grupta yer alan “teşvik ödemesi” ise hizmete yönelik sunulan katkı ve verimlilik esas alınarak hizmetin kalitesi ve çalışan ya da hasta memnuniyeti gibi kriterlere göre belirlenecek. DÜZENLEME NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK? 15 Ağustos tarihi itibariyle tüm kurumlarda aynı anda başlayacak olan düzenleme Resmi Gazetede yayınlandı. Aile hekimleri ve eczacılara yönelik maddelerin yanı sıra sağlık çalışanlarının maaşlarına uygulanacak olan tarifenin detayları da yer alıyordu.

Sağlıkçıların ekonomik olarak çalışma koşullarını iyileştirebilmek ve oluşan açığı kapatabilmek için bu yönteme başvuruldu. Sağlık çalışanlarına yönelik oluşturulmuş yönetmelikteki 4 madde değişiklik yapılarak hekimlerin lehine düzenlendi. ÖDEMELER AYIN 15’İNE SABİTLENDİ! Yapılan bu değişiklik özellikle kamu sektöründen kaçış ve özele geçiş sürecinde oluşan mağduriyeti giderebilmek için düşünüldü. Onkoloji ve cerrahi alanında uygulanacak özel işlemlere yönelik tavan ücretlerinde de büyük bir artış yapıldı. Ödemelerin her ayın 15'ine sabitlenmesine karar verildi. Yapılan son düzenleme ile beraber farklı illerde oluşan hekim maaşlarındaki fark kapanmış oldu. ECZACILAR BİRLİĞİ UMDUĞUNU BULAMADI! Üniversitede çalışmaları bulunan eğitim görevlileri ve uzman tabipler kadroya geçtiklerinde en yüksek katsayı üzerinden gruplandırma alabiliyor.

Yapılan bu değişikliği detaylıca inceleyen Türk Tabipler Birliği süreci olumlu bulurken Türk Eczacıları Birliği ise sitemliydi. Talep ettikleri taban ücretini değerlendirilmediğini ve görmezden gelindiğini ifade etti. SAĞLIK ÇALIŞANLARI NE KADAR ALACAK? Yapılan yeni düzenleme ile beraber maaşlarda da artış yaşandı. Uzman hekim ve diş hekimlerine kademelerine göre 10 bin liradan başlayarak 27 bin liraya kadar ödeme yapılacak. Buna göre asistan hekimlere 7 bin 500 lira, Pratisyen hekimlere 5 bin lira ek ödeme yapılmasına kararı verildi. Ek ödemelerle birlikte Pratisyen hekim maaşı 20 bin lirayı aşıyor. Uzman hekim maaşı ise 27 bin liraya ulaşıyor.

Hemşirelere uygulanan 800 liralık ek ödeme ile beraber maaşları 10 bin liranın üzerine çıkıyor. Hekim dışı sağlık personelleri için unvan, kademe ve derecelerine göre 400 lira ile 10 bin lira arasında bir düzenleme yapılıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.