SON DAKİKA
Hava Durumu

Saç Ekimi İle Seyrek Saç Görünümüne Son Verin

.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2022 20:51
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2022 16:21
https://gazetebanka.com/
Saç Ekimi İle Seyrek Saç Görünümüne Son Verin

Kadın erkek fark etmeksizin herkes gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Ancak bazen genetik faktörler ve hormonal bozukluklar bazen de sağlıksız beslenmeden dolayı oluşan vitamin mineral eksikliği veya stresli yaşam nedeniyle saçlar zaman içerisinde önce dolgunluğunu kaybeder, sonrasında da gittikçe seyrekleşerek saç derisinde bölgesel açıklıklar meydana gelir. Yalnızca fiziksel bir sorun olmakla kalmayıp zaman içerisinde kişinin psikolojisini de önemli ölçüde bozan ileri boyuttaki saç dökülmelerinde çeşitli saç ekim teknikleri kullanılmaktadır. Bu tekniklere yönelik merak edilen tüm soruların cevaplarını Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas’tan aldık. Saç ekimi nedir?
Kişinin saçlarının yoğun olduğu bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu bölgelere nakledilme işlemine saç ekimi denir. Nakil esnasında alınan saç folikülleri, genellikle sağlıklı ve güçlü saç köklerinin yoğunlukta bulunduğu başın arka kısmından alınıp seyrelmenin veya açılmanın olduğu diğer bölgelere aktarılması sağlanır. Bu bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle alanında uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından steril ortamda yapılması oldukça önemlidir. Saç ekiminde kullanılan yöntemler nelerdir ve nasıl uygulanırlar?
Saç ekimi uygulamalarında 2 ayrı yöntem mevcuttur. Bunlardan biri FUT diğeri ise FUE yöntemidir. FUT yönteminde, hastanın ense bölgesinde güçlü ve sağlıklı saç köklerinin olduğu bölgeden yatay bir deri şeridi kesilerek alınır ve ardından açılan bölge dikilerek kapatılır. Alınan deri bölgesindeki kıl kökleri, mikroskop veya lup yardımıyla ikili ve üçlü olacak şekilde gruplara ayrılarak saç derisinde açılmaların olduğu bölgedeki kanallara nakledirler. FUE yönteminde ise özel cerrahi aletler aracılığıyla kişinin ense bölgesinde bulunan güçlü ve sağlıklı saç kökleri tekli veya ikili olacak şekilde greftler halinde çıkarılır ve açılmanın olduğu bölgede ekim için hazırlanan kanallara yine tekli ya da ikili olacak şekilde aktarılırlar. Uygulama öncesinde foliküller mikromotor uçlar ile gevşetildiklerinden dolayı saçlar alınırken oldukça rahat bir biçimde çıkarlar. Hasta acı ya da ağrı hissetmez. FUE yönteminde, FUT yönteminin aksine kesme ve dikim işlemleri yapılmaz. Yalnızca greft alımı esnasında birkaç gün içerisinde hiçbir iz kalmadan kendiliğinden geçecek küçük sıyrıklar meydana gelebilir.  Bazı hastalarda saç ekimi esnasında çok fazla grefte ihtiyaç duyulur. Bu gibi durumlarda FUT ve FUE yöntemleri beraber kullanılmaktadır. Bu sayede tek seferde 2500-3000 greft yani 9.000-10.000 adet civarında saç folikül transferi yapılabilmektedir. Hangi yöntemin uygulanacağına saç ekimi öncesinde yapılan detaylı muayene esnasında doktor karar verir. Hastanın yüz şekline, saç açıklığına ve mevcut saçlı bölgenin durumuna göre ekim yapılacak olan bölge bir kalem yardımıyla işaretlenerek kişinin ihtiyaç duyduğu ekim miktarı ve yöntemi ortaya çıkarılmaktadır. Saç ekimi için kullanılan donör bölge neye göre belirlenir?
Saç ekimi esnasında aktarılacak olan foliküllerin sağlıklı ve güçlü olmaları ile canlılığını yitirmeden aktarılmaları çok önemlidir. Bu nedenle uygulama öncesinde yapılan detaylı muayenede uygun saç köklerinin hangi bölgede sıklıkla olduğuna dikkat edilir. Genellikle ense bölgesinden iki kulak arası bölgeye kadar olan alanda çok daha güçlü ve yoğun yapıda saç kökleri bulunmaktadır. Bu sağlıklı saç köklerinin kullanılması, yeni çıkacak olan saçların da güçlü ve kalıcı olmalarını sağlamaktadır.

Saç ekim uygulamasının sonrasındaki süreç nasıl ilerliyor?

  • Hastanın detaylı bir şekilde muayene edilip saç ekim yöntemine karar verilmesinin ardından, hastanın mevcut saçlarının durumuna uyan saç ekimi gerçekleştiriliyor. Ekilen bu saçların kalıcı ve sağlıklı olabilmeleri için, uygulamanın ardından ilk birkaç gün boyunca işlemin yapıldığı alana dokunulmaması gerekmektedir. Ekimin yapıldığı bölge henüz hassasken farkında olmadan verilecek olmadan verilecek olan bir zarar, yeni saçların zarar görmesine neden olabilmektedir.
  • Yine ilk 3 gün boyunca saç köklerine su değmemeli ve ilk yıkama estetik ve plastik cerrah tarafından belirlenen tarihte klinikte bilinçli olarak yapılmalıdır.
  • Uygulamadan sonraki birkaç gün boyunca hastanın uygulama alanına denk gelmeyecek şekilde yatması tavsiye edilmektedir. Bu sayede yeni ekim yapılan bölge daha iyi korunmuş olur.
  • Saç ekiminin yapıldığı bölgede saç kökleri kırmızı noktalar şeklinde görülebilir ve kabuklanmalar meydana gelebilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Tüm bu hafif yan etkiler ilk 10 gün içerisinde tamamen geçer.
  • Terlemeye saç köklerine zarar verebileceğinden dolayı bu duruma neden olabilecek hareket, egzersiz ve sıcak ortamlar ile yoğun güneş ışınlarından özellikle ilk 10 gün boyunca uzak durulması gerekmektedir.
  • Kimyasal içeren saç köpüğü, jöle ve sprey gibi ürünler genel olarak saç sağlığı için zararlı olmakla beraber özellikle yeni ekimi yapılan saçların dayanıklılığını ve sağlıklı halini bozacağından dolayı uzunca bir süre bu tarz ürünlerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir.
  • Uygulama esnasında kıl kökleri yeni saç üretimi için uyarıldığından dolayı işlemin ardından ilk birkaç hafta içerisinde saçlarda kırılma tarzında bir dökülme yaşanabilir. Ardından dökülen saçlar 6-9 ay içerisinde tekrar çıkar ve uzarlar. Hasta hayaline kurduğu saçların görünümüne ise 6-12 ay içerisinde kavuşmaktadır.

Saç ekim uygulamasının riskleri var mıdır?
Her cerrahi operasyonda olduğu gibi saç ekim işlemi de işin uzmanı tecrübeli estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı takdirde oldukça yüz güldürü sonuçlar sağlayan ve herhangi bir ciddi yan etkisi bulunmayan uygulamalardan biridir. Ancak uygun şartlarda ve doğru kişiler tarafından yapılmadığı takdirde, bazı ciddi ve geri dönüşü olmayan riskleri beraberinde taşımaktadır. Örneğin, hastanın saç dökülme oranı tam olarak anlaşılmadan saç ekim işlemi yapılırsa ancak hastanın mevcut saç dökülmesi hala devam ediyorsa, yeni ekilen saçlar da dökülecek ve ileride tekrar ekim yapılması için sağlıklı saç kökleri kalmadığından hasta çözümsüz kalabilmektedir. Ayrıca donör bölgeden ekim için alınan saçların güçlü ve sağlıklı saçlar olması ve ekim esnasında canlılıklarının korunması oldukça önemlidir. Bu şartlar sağlanmadan yapılan saç ekim uygulamasından istenen verimin alınması mümkün değildir. Steril klinik ortamında yapılmayan uygulamalarda hastanın saç köklerinin enfekte olma riski de bulunmaktadır. Böyle bir durumda hasta hem mevcut saçlarından olabilir hem de uzun tedavi süreçlerine mecbur kalabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı hastalara saç ekimi yaptırmayı planladıkları merkezin Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığından alınmış belgelere sahip olup olmadığını teyit etmelerini, kliniğin hijyen şartlarını kontrol etmelerini ve eğer doktor muayenesinde içlerine sinmeyen bir durum oluşursa bir başka doktora daha görünmelerini tavsiye ediyoruz. Saç ekim uygulamasının fiyatı nedir?
Saç ekim uygulamaları Quartz Klinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca saç ekim uygulamasının fiyatları uygulama yapılacak olan bölgeye, kişinin mevcut saç durumuna, uygulanacak olan ekim yöntemine, kombine ekim uygulanıp uygulanmayacağına, doktorun tecrübesine ve kliniğin donanım derecesine göre farklılıklar göstermektedir. Saç ekimi yaptırarak seyrekleşen ve açılmaların meydana geldiği saç görünümüne son vermek isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızı arayarak randevu ve bilgi alabilirler.

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.