SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya uluslararası ticarette kripto kullanmaya hiç olmadığı kadar çok yaklaştı! Yasa tasarısının önündeki engel büyük ölçüde kalktı!

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 16:02
https://gazetebanka.com/
Rusya uluslararası ticarette kripto kullanmaya hiç olmadığı kadar çok yaklaştı! Yasa tasarısının önündeki engel büyük ölçüde kalktı!

Kripto paralar geçtiğimiz yıl genelinde beklenmedik değer artışlarıyla karşılaştı ve dünya genelinde kripto para sektörüne adeta yığılma yaşandı. Bu yığılma ile birlikte milyonlarca bireysel yatırımcı ve yüzlerde kurumsal yatırımcı kripto para sektörüne sermayeleriyle birlikte giriş yaptı. Bu da haliyle kripto para piyasanın toplam değerini ve çeşitli kripto paraların fiyatlarını hızla yükseltti. Yaşanan bu yükseliş döneminde ülkeler ve merkez bankaları da kripto paralara karşı düzenleme adımları atmaya başladı ve Rusya, bu noktada genellikle olumsuz tarafta yer alan ülkelerden biri oldu. Ancak Rusya’da kripto paraların konumu değişiyor gibi görünüyor.

Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz aylarda kripto paraların pozitif anlamda düzenlenmesi gerektiğini belirten hükümet kanadıyla ters düşmüştü. Banka, kripto paraların düzenlenmesi bir yana, bu varlıkların Rusya’da yer almaması gerektiğini savunuyordu. Ancak Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal girişimine başlamasıyla birlikte Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar gelince, Rusya Merkez Bankası da mevcut koşullar altında uluslararası ticarette kripto para kullanımının gerekliliğine ilişkin hazırlanan bir yasa tasarısına onay verdi. RUSYA’DA YASA TASARISINDA ANLAŞMA SAĞLANDI
Rus haber ajansı Tass tarafından aktarılan bir habere göre Rusya Maliye Bakanlığı ile Rusya Merkez Bankası, uluslararası ticaret anlaşmalarında başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto paralar ile ödemelere izin veren bir yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağladı. Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda, Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle uluslararası ticaretin kilitlendiğini ve bu kilidin de dış ticaret sahasında kripto paraların kullanımı ile açılabileceğini dile getirmişti. Güncel durumda da Rusya’daki 2 önemli kurum, ilgili yasa tasarısı üzerinde anlaşma sağladı. BAKAN YARDIMCISININ AÇIKLAMALARI

Rusya Merkez Bankası ile Rusya Maliye Bakanlığı’nın anlaşma sağlaması üzerine açıklamada bulunan Moiseev, söz konusu yasa tasarısında kripto paranın nasıl alınacağını ve sınır ötesi anlaşmalarda hangi şartlar altında kripto paraların kullanılacağına dair bilgi ve detayların yer aldığını dile getirdi. Her ne kadar Rusya Merkez Bankası uluslararası ticarette kripto paraların kullanımına onay vermiş olsa da ülke içerisinde kripto para ödemelerinin ve kripto para takaslarının karşısında durmaya devam ediyor. RUSYA TAVRINI 180 DERECE DEĞİŞTİRDİ Bilindiği üzere Rusya’da kripto paraların ödeme işlemlerinde bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan yasa tasarısı yürürlüğe girmişti. 2022 yılının başlarına kadar Rusya kripto paralara mesafeli bir yaklaşım ortaya koyuyordu. Ancak Ukrayna’ya yönelik müdahalenin ardından kripto paralara savaş açan Rusya’nın yerine kripto paraları benimseyen ya da “benimsemen zorunda kalan” Rusya geldi. Rusya’nın bu tavrını bu kadar keskin bir şekilde değiştirmesinin arkasındaki en büyük etken, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar oldu.

Rusya’nın uluslararası ticarette kripto paraları ödeme aracı olarak kullanmasının kripto para işlem hacmine nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Kimi yatırımcılar ve sektör temsilcileri, devasa boyutlarda imzalanan ticaret anlaşmalarında kripto paraların kullanılmasının, sektöre beklenenden daha büyük pozitif etkilerle yansıyacağına inanıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.