SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Güçlü Bağlantıları Kopuyor! Dünya Ekonomisine Yön Veren Şirketler Rusya ile İlişkilerini Bitirdi! Peki Şimdi Ne Olacak?

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 15:15
https://gazetebanka.com/
Rusya'nın Güçlü Bağlantıları Kopuyor! Dünya Ekonomisine Yön Veren Şirketler Rusya ile İlişkilerini Bitirdi! Peki Şimdi Ne Olacak?

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olarak savaş girişimi sonrasında Avrupa Birliği ülkeleri tarafından yaptırımlar tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle Rusların her alana hakim olan stratejik yapılanmasını tamamen çökertmek, caydırıcı olabilmek için hamleler yapılıyor. Dünyada önemli olan ekonomik kalkınmayı elinde tutan sayılı şirketler Rusya'ya karşı cephe almaya başladı. Aldıkları yaptırım kararları sonrasında Rusya'nın ekonomik olarak ağır darbe alması bekleniyor. Rusya'nın İnternet Kaynakları Engelleniyor! Rusya'nın içinde bulunduğu bu süreçte Microsoft tarafından internet kaynaklarına yönelik engelleme kararı alındı. Mobil uygulama kanalında Windows App mağazası tamamen kaldırılacak. Ruslar tarafından desteklenen bütün medya reklamları engellenecek. Ayrıca Google çeşitli Rus kanalları ve ile birlikte uygulamalar ve YouTube videolarından kazanılacak herhangi bir ek gelire engel konuldu. RT mobil uygulamasının Ukrayna'da indirilmesi yasaklandı. Dev Otomotiv Şirketleri Tüm Bağları Kopardı! Rusya'ya yönelik olarak uygulanan yaptırımlar da yeni bir hamlede otomotiv şirketlerinden geldi. Hatırı sayılır otomobil firmaları tek tek Rusya ile bağlantısını kestiğini açıklamaya başladı. Özellikle dünyada araç üretimine yönelik büyük bir pay sahibi olan Ford motor, Rusya ile olan işbirliklerinin tamamını askıya aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, merkezi Moskova'da bulunan Ruslara ait Sollers otomobil sanayi şirketi ile kurulan ortaklığın ikinci bir karara kadar durdurulduğu açıklaması yapıldı. Üstelik yaşanan bu gelişme sonrasında Ford, yatırım fonlarının yaklaşık olarak 100 bin dolarını Ukrayna'ya bağışladığını açıkladı. Honda: "Rusya Krizde! Alacakları Tahsil Edemeyebiliriz"

Ford'un bu hamlesi farklı otomotiv şirketlerinin de dikkatini çekti. General motors Rusya ile iletişimde olduğu tüm ihracat ağını durdurma kararı aldı. Ardından Harley Davidson ve Truck holding de yeni bir söyleme kadar iletişimlerinin dondurulduğunu açıkladı.

İsveç merkezli Volvo araç firması Rusya ile ihracat ilişkisini askıya alırken; Volkswagen Ruslara karşı tavrını korudu.

Dev otomotiv şirketi Honda Motor Rusya'daki otomobil ve motosiklet ihracatını durdurduğunu açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından konu daha da detaylandırılarak şu not eklendi: “Rusya'nın içinde bulunduğu süreçte ekonomik krize girmesi ve alacakların tahsil edilememesi durumundan kaynaklı olarak riskli ortamda ilişkileri durdurma kararı aldıklarını” vurguladı. Apple Online Mağaza Satışlarını Durdurdu! Dünya ihracatında önemli bir altyapıya sahip olan Apple ve Nike firmaları yaptıkları yazılı açıklama ile online mağaza satışlarını Ruslara karşı kapattıklarını ve tüm ihracatlarını durdurduklarını açıkladılar. İngiliz ticaret Bankası HSBC Rusya ile bağlantılarını kestiğini duyurdu. Rusya'da hisse senedi alım satımı yapan şirketler ile Nasdaq ve Newyork borsaları arasındaki ticaret geçici bir süreliğine kapandı. Şirket Eğitim, Uçak Parçası ve Teknik Destek İletişimini Kesti! Ulaşım, ticaret kanallarından sonra havacılık sektöründe de bir darbe yaşandı. Boeing havacılık şirketi Ruslar ile tüm ilişkisini sonradan durduğunu resmen duyurdu. Haftanın başında Kiev’de yer alan ofis kapatılarak verilen eğitimler tamamen durduruldu. Ardından Ruslara yönelik sağlanan uçak parçası ya da teknik destek hizmetinin artık verilemeyeceği duyuruldu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.