SON DAKİKA
Hava Durumu

Resmi Gazete'de yayınlandı! Faklı teknikler ile düzenlenen veriler, aynı ekranda görüntülenecek! Tapuda ki yeni düzenleme için...

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 23:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 17:52
https://gazetebanka.com/
Resmi Gazete'de yayınlandı! Faklı teknikler ile düzenlenen veriler, aynı ekranda görüntülenecek! Tapuda ki yeni düzenleme için...

Gelişen ve değişen teknolojik imkanlar, gündelik hayat akışı içerisinde hizmete sunulan sistemlerin de dönüşmesini sağladı. Tüketici ihtiyaçları ile birlikte daha kapsamlı bilgilere erişilmesini sağlayan yeni sistemler, gündelik hayat akışı içerisinde yürütülmesi gereken işlerin daha kolay ve daha güvenilir bir yoldan sonuca bağlanmasına aracılık etmeye başladılar.

Sene başından bu yana hem tüketiciler hem iş verenler hem de diğer kategorilerde değerlendirilen vatandaşlar için birçok hizmet ve sistem geliştiren kurumlar, dün itibari ile resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir düzenleme ile daha vatandaşların karşılarına çıktı.

Tapı alanında yapılan yeni düzenleme ile birlikte yanılma sınırının belirlenmesi konusunda bir değişiklik yapıldığını belirten Tapı ve Kadastro Mühendisliği ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı. RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI! Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni yönetmelik, dün itibari ile Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni yönetmelik kapsamında tapu sicilini oluşturan teknik işlemlerde kullanılan yanılma sınırına düzenleme yapılmış olduğunu ifade eden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde bulunan tapu sicili konusuna ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Müdürlük tarafından “Tapu Planlarında Yanılma Sınırının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik” başlığı ile Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yeni karar, yakından takip edildi.

Kadastro tarafından yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından farklı idari altyapı ve teknik ile üretilmiş olan verilerin aynı sistem üzerinden işlem görmeye başladıkları bilgisi kaydedildi. Günümüz gelişen teknoloji kapsamında modern bilgi teknolojilerinin alt yapısı kullanılarak yürütülmüş olan çalışmalar dahilinde tescil edilmiş olan bir parsel ile 1920’li yıllarda, o dönemin teknik kapasitesi doğrultusunda ölçülmüş olan bir parselin aynı tapu sicil sistemine kayıtlı taşınmazlar oldukları bildirildi.

Hata ve doğruluk kavramlarının kadastro tarafından yürütülen çalışmaların teknik yönlerinden olan haritacılık eylemlerinin temelini oluşturduğunu baz alan müdürlük, bu kapsamda yönetmelik ile birlikte yanılma sınırına düzenleme getirmiş oldu. KOMİSYON KURULACAK!

“Tapu olanının üretim yönetimi ve ölçeğine göre hesaplanan, taşınmazın zemininde yer alan sınırları ile yüz ölçümü ve ölçü değerleri arasındaki ölçü tekniğine göre oluşabilecek olan farkın bilimsel olarak kabul edilebilir olan düzeyi” olarak tanımlanan yanılma sınırının söz konusu bölgeler dahilinde belirlenebilmesi amacı ile teknik bir komisyon kurulacağı bildirildi.

Verilen bilgilere göre arşiv onaylı geometriler ile geçici koordinatlı geometriler ayrı platformlarda değerlendirilecek, farklı yaklaşımlar uygulanarak yanılma sınırına ulaşılacak. AYNI DÜZEYDE BİLGİ ERİŞİMİ! Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte kısa süre içerisinde tamamlanacak olan düzenlemeler sonucunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ilgili sorgulama ekranına yanılma sırını da ekleyecek. Müdürlük bu girişimi ile taşınmazların tüm yanları ile aynı düzeyde bilgiye ulaşılmasının önünü açmış olmayı hedefliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.