SON DAKİKA
Hava Durumu

Renkli Doppler

Ultrason görüntüleme tekniklerinden biri olan renkli doppler, damarlardaki kan akışını tespit etmekte kullanılır.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2022 15:12
https://gazetebanka.com/
Renkli Doppler

Birçok avantajları olan renkli doppler standart ultrasonun bir üst modelidir. Bu nedenle renkli dooplerler yani renkli ultrasonlar daha kaliteli uygulamadır. Uygulama sadece profesyonel özel doktor kliniklerinden ve hastanelerin bünyesinde yer alan kaliteli görüntüleme merkezinden sunulur.

Bu nedenle uygulamayı en ucuz fiyattan özellikle de özel doktor klinik merkezlerinden almanız tavsiye edilir. Renkli dooplerlerin ana farkı, doğrudan hastadaki hastalık durumlarını ve bebek cinsiyetini renkli görüntülü sistemle sunmasıdır. Böylece hastalar ultrasonun sonucunu tamamen renkli olarak da öğrenebilir. Renkli Doppler Nedir? Uygulamanın temel özellikleri arasında ise, 0 garantili olarak sonuç sunmasıdır. Bu nedenle renkli ultrasonlar en güvenilir sağlık taramalarıdır. Renkli Doppler Nasıl Çekilir? Renkli dooplerler basit bir şekilde çekilir. Uygulama üzerinden hastalarda herhangi huzursuzluklar duyulmaz. Bu nedenle check up uygulaması gibi renkli doppler de en ağrısız tıbbi uygulamalar listesinde yer alır. Hasta öyküsü alındıktan sonra ultrasonun cihazı aktif edilir.

Hasta görüntüleme merkezinden renkli ultrasonun makinesine boylamasına yatırılır. Bu aşamadan sonrasında cihaz çalıştırılarak hasta karın bölgesi komple olarak bilgisayar üzerinden görüntülenir. Renkli Doppler Hangi Alanlarda Kullanılır? Renkli dooplerler birçok farklı alanlarda da kullanılır. Yöntem özellikle de kalp ve ritim bozuklukları, damar tıkanıklıkları, kalp ve damar kapanması, atrik ve tiroid bezleri hastalıklarında uygulanabilir. Sonucu Ne Zaman Çıkar? Uygulamanın en büyük artıları arasında ise sonucunun kısa sürede çıkmasıdır. Renkli doppleri profesyonel bir klinik merkezinden çektirdiğinizde sonucu 1-2 gün içerisinde öğrenebilirsiniz. Yöntemin temel artıları arasında sonucunun doğrudan uzman doktor tarafından gizlilik içerisinde sunulmasıdır. Böylece hastalar tereddütsüz olarak renkli dooplerler yaptırabiliyor.

Uygulama sonucu aynı zamanda doktor özel klinik merkezi sitesinden de sunulur. Bu kapsamda hastaların büyük bir kısmı site üzerinden de sonucu öğrenebiliyor. Zamanınızın kısıtlı olması durumunda renkli dopplerin sonucunu direk olarak doktorunuzun sitesinden de öğrenebilirsiniz. Aç Karnına Mı Çekilir? Renkli dooplerler daha çok aç karnına çekilir. Ancak hastalığınız olması ve doktorunuzun da uygun görmesi durumunda testinizi tok karnına da çektirebilirsiniz. Renkli dooplerler tok karnına çektirilmesi tavsiye edilmez. Test sonucunun daha berrak bir şekilde çıkması son derece önemlidir. Renkli Doppler Hangi Hastalıkları Gösterir? Renkli dopplerler daha çok kalp ve damar hastalıkları, kas hastalıkları, damar tıkanıklıklarını gösterir. Bu nedenle uygulama her yaştan hastalar üzerinden güvenle uygulanabilir. Check Up Nedir? Check uplar geniş düzeyde uygulanan sağlık taramasıdır. Uygulama genel olarak rutin bir şekilde sunulur. Yani birçok hastalar tarafından check up yıllık ve 6 aylık periyotlar üzerinden tercih edilir. Check uplar yaptırmanız zorunlu değildir. Ancak birçok hastalık belirtilerinde mutlaka check uplar yaptırmanız tavsiye edilir.

Genel sağlık durumunuzu takip etmek açısından da check uplarınızı her yıl ya da düzenli olarak her 6 ayda bir yaptırmanızda fayda vardır. Özet olarak herhangi bir sağlık sorununuz olmasa dahi check uplarınızı yaptırmanız önerilir. Check Up Neleri Kapsar? Check uplar tam kan sayımı, idrar testi, kalp ve damar testleri, kas testleri, rahim test, sperm ve babalık testi, annelik testi gibi birçok testleri kapsar. Check Up Nasıl Yapılır? Check uplar pratik bir şekilde uygulanır. Hasta görüntüleme merkezine alınır ve buradan check upları bilgisayardan çekilir. Check Up Ne Kadar Sürer? Check uplar ortalama olarak 1 gün sürer. Fakat kalitesiz sağlık birimlerinde bu süreç 3 günü bulabilir. Check Up Neden Yaptırmalısınız? Check uplarınızı birçok nedenden ötürü yaptırmalısınız. Genel sağlık durumunuzu öğrenmek, kalp ve damar sağlığı, iç hastalık durumu öğrenmek açısından uygulamadan faydalanabilirsiniz. Ultrason Nedir? Ultrasonlar da genel bir sağlık taramasıdır. Yöntem üzerinden gebelik ve anne karnındaki bebeğin durumu öğrenilebilir. Renkli doppler yani ultrason direk olarak çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde uygulanır. Ultrason Nasıl Çekilir? Ultrasonlar da pratik bir şekilde çekilir. Görüntülü bilgisayar desteği üzerinden ultrasonların çekimleri uygulanır. Ultrason Hangi Alanlarda Kullanılır? Ultrasonlar daha çok kalp ve damar hastalıklarında, kas ve tiroit bezleri hastalıklarında, bulaşıcı hastalıklarda, gebelik ve anne karnındaki bebeğin sağlık durumu tespitinde uygulanır. Ultrason Çeşitleri Nelerdir? Beyin ultrasonu, tiroit ultrasonu, pelvik ultrason, abdominal ultrason, göğüs yani diğer adıyla meme ultrasonu, ekokardiyografi ultrason ve transvajinal ultrason gibi birçok ultrasonların türleri söz konusudur. Özel doktor klinik merkezinden dilediğiniz ultrasonların türlerinden faydalanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.