SON DAKİKA
Hava Durumu

Prim gününü dolduramayan vatandaş için 0 TL karşılığında emekli olma şansı

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2022 22:09
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2022 14:12
https://gazetebanka.com/
Prim gününü dolduramayan vatandaş için 0 TL karşılığında emekli olma şansı

SGK bünyesinde çalışanlar emekli olacakları günü iple çekiyor. Ancak emekli olmak için öncelikle belli bir süre hizmette bulunmak, buna karşılık gelen prim gün sayısını eksiksiz ödemiş olmak ve dahil oldukları emeklilik mevzuatında karşılık gelen belli bir yaşı doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Sigorta başlangıç yılına göre hangi yaşta emekli olacakları, buna karşılık hizmet etmeleri gereken süre ve ödenmesi gereken prim gün sayısı farklılık göstermektedir. Ancak farklı sebeplerden ötürü prim gün sayısını dolduramayanlar için emeklilik kapıları sonuna kadar kapanmış sayılmaz. Bu noktada bankalar devreye giriyor ve isteğe bağlı emeklilik kredisi ile prim gün sayısını dolduramamış vatandaş için emeklilik hayalini gerçek kılıyor. Kimler İsteğe Bağlı Emeklilik Kredisi Alabiliyor?


İsteğe bağlı emeklilik kredisi maalesef her vatandaşa verilemiyor. Kredinin kapsamına göre öncelikle emeklilik şartlarından olan hizmet süresi ve yaş kriterlerinin sağlanmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlamış ancak prim gün sayısını tamamlayamayan vatandaşlar isteğe bağlı emeklilik kredisinden faydalanabilecekler.

İsteğe bağlı emeklilik kredisine farklı yollardan başvurmak mümkün. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da merkezlerine bizzat giderek başvuru yapabileceğiniz gibi posta yoluyla da katılım sağlayabilmek mümkün. E-Sigorta kanalı ile başvuruları kabul eden bu avantajlı kampanya kapsamında tüm bu başvuru yollarını e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Yaptığınız başvurularınızı adresinize tebliğ edilen ödeme planlarınızdan, sosyal güvenlik il müdürlülerinden ve buna bağlı merkezlerden ve bankalardan takip edebilmeniz mümkün.

Prim gün sayısının eksik kalması sebebiyle kalan borçlarını yapılandırıp ardından ödemelerini tamamladıktan sonra emekli aylığı almaya başlayabilirsiniz. Bu durumda prim borcu sebebiyle emekli olamayanların borçları siliniyor ve mevzuat gereği hizmet etmeleri gereken süre doldurulduktan sonra emekli aylıklarını almaya hak kazanıyorlar.

SGK, ilgili yapılandırma kanunu uyarınca Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası ile isteğe bağlı emeklilik kredisi için iş birliğine vardığını duyurdu. Belirlenen şartlara uygun olan potansiyel kullanıcılar, anlaşılan bankaların uygun faiz oranları ve buna bağlı ödeme koşullarından faydalanabilecekler. Bankaların bu kredi için sağladıkları faiz oranı %1,55 iken vade süresi ise en fazla 36 ay olarak belirlenmiştir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.