SON DAKİKA
Hava Durumu

Piyasalar nefesini tuttu FED başkanı Powell'in açıklaması bekleniyor: Detaylar 26 Ağustos Cuma saat 17.00'da…

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2022 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2022 14:41
https://gazetebanka.com/
Piyasalar nefesini tuttu FED başkanı Powell'in açıklaması bekleniyor: Detaylar 26 Ağustos Cuma saat 17.00'da…

Küresel piyasalardaki ekonomi dalgalı seyrine devam ederken gözler bugün yapılacak toplantıya çevrildi. FED başkanı Jerome Powell yapacağı açıklama ile altın, gümüş ve dolar başta olmak üzere pek çok yatırım aracında büyük bir dalgalanma görülmesi bekleniyor. GELECEK DÖNEM PARA POLİTİKALARI İÇİN KRİTİK SÜREÇ… Piyasaların kitlendiği o açıklama bugün saat 17.00'da gerçekleştirilecek. Açıklama öncesinde Amerika ile Çin arasındaki New York borsasındaki şirket denetimine yönelik anlaşma sürecine sıcak baktığı haberi piyasalardaki rakamları da alt üst etti.

Amerika Merkez Bankası başkanı Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası sempozyumu kapsamında konuşma gerçekleştirecek. Konuşmada gelecek dönem para politikasına ilişkin değerlendirmeler yapması bekliyor. ÇİN VE ABD ARASINDA GERGİNLİK SON MU BULUYOR? Konuşma öncesinde Çin ve ABD'nin New York borsasına yönelik Çin şirketlerinin denetleme konusunda anlaşmaya vardıkları söylendi. Dün mali teşvik paketini duyuran Çin sonrasında Asya borsalarında pozitif bir hava gündeme gelmişti. İki ülke arasındaki anlaşma sonucu birçok Çinli şirketin Amerika borsasından çıkarılacağı yönündeki tehditlerin de son bulacağı son bulacağı düşünülüyor. “BELİRSİZLİK VAR!”

Powell’in sempozyumda yapacağı konuşmada enflasyonla mücadele kapsamında verilen taahhüdü yenilemesi öngörülüyor. Ağzından çıkacak her bir sözün fiyatlar konusunda yön vermesi olası gözüküyor. FED’in Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ihtimali üzerinde duruluyor. Öte yandan Kansas City FED başkanı Esther George bankaya yönelik: “Önümüzdeki ayın faiz oranlarını tahmin etmek için oldukça erken” olduğunu söylemişti. Konuşmasının devamında:” Enflasyon ve işgücünde piyasalara ilişkin önemli verilerin henüz iletilmediğini” ifade etti. FED BAŞKANI POWELL’İN KONUŞMASI PİYASALARA YÖN VERECEK! Analistlere göre yatırımcıların çoğu Merkez Bankası'nın hareketlerine yönelik netlik bekliyor. Özellikle bugün gerçekleşecek Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu sonrası Powell’in yapacağı değerlendirmelerin piyasalara da bir yön tayin edeceği düşünülüyor.

Günün piyasalarında takip edilecek veriler ise şu şekilde oldu:
  • Almanya'nın Eylül ayı tüketici güven endeksi (09.00)
  • Amerika'nın Temmuz ayı kişisel gelir ve harcamaları (15.30)
  • Amerika'da Temmuz ayı dış ticaret dengesi (15.30)
  • Amerika'da Ağustos ayı Michigan tüketici güven endeksi (17.00)
  • Son olarak saat 17.00 itibariyle FED başkanı Powell’in Jackson Hole konuşması (17.00)
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.