SON DAKİKA
Hava Durumu

Pide fiyatları ne kadar olacak? Halk ekmek pide satışında yeni düzenleme!

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 15:05
https://gazetebanka.com/
Pide fiyatları ne kadar olacak? Halk ekmek pide satışında yeni düzenleme!

Ramazan ayı yaklaşıyor. 2 Nisan Cumartesi günü itibari ile başlayacak Ramazan ayı sürecinde gelenekselleşen ve simge haline gelen pide satışında yeni düzenleme yapıldı. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı konu üzerine açıklamada bulundu. Halk Ekmek Pide Fiyatları Zamlandı! İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, 330 gramlık sade pidenin yeni satış rakamını açıkladı. Sade, yumurtalı ve susamlı pidenin farklı gramajlara göre satışının yapılması belirlenen fiyatı netleştirildi. Geçtiğimiz dönemde 2021 yılında Ramazan ayı için belirlenen pide fiyatı 4 TL idi. Bu rakam İstanbul'da satışı yapılacak pide fiyatlarına yapılan zam ile birlikte artış gösterdi. 2022 Pide Fiyatları Ne Kadar Oldu?

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda geçtiğimiz yıla oranla pide fiyatlarında yüzde 66'lık zam yapıldığı açıklandı. Konu üzerine Başkan Çetin gelinen noktada yaşanan yükselişin artan maliyetlerden kaynaklandığını savundu. “Yükselişe yönelik karar alınan fiyat parça parça bitmiş oluyor” diyerek sözlerine ifade etti.
  • 2022 yılı Ramazan ayında satışı yapılacak 300 gramlık sade pidenin fiyatı 6 TL oldu.
  • 300 gram susamlı yumurtalı pide fiyatı 7.50 TL
  • 415 gram sade pidenin fiyatı 7.50 TL
  • 415 gram susamlı yumurtalı pide fiyatı 9 TL
Un fiyatları Yüzde 100 Zamlandı! Yenilenen ve kamuoyu ile paylaşılan pide fiyatları sonrasında başkan Çelik, “Una ulaşmakta zorluk çekiyoruz” yorumlarında bulundu. Konuşmasının devamında: “Devlet destekli olarak satışı yapılan un piyasalarda 450 TL'yi bulmuş durumda. Bu durumda yüzde 100 zam söz konusu. Eski fiyatların iki katı bir oranına denk geliyor. TMO desteklemelerini sürdürürse açıklanan fiyatlar süreçte günü kurtarır. Ancak devlet tarafından fırıncılar un yönüyle desteklenmezse fırıncıların da bir kazancı kalmayacak.” dedi. Meslektaşlarımız Una Erişemiyor! Bu Durum Pide Fiyatlarını Etkileyebilir! Başkan Çetin: “Aldığımız duyumlara göre unda destekleme Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek. Bu Ramazan ayınıda kapsayan bir süreci ele alıyor.” dedikten hemen sonra: “Sorun şu ki fırıncılar unu bulamaz durumda. Una ulaşımda zorluk yaşanıyor. Meslektaşlarımız bizi telefonlarla arıyor ve devletin desteklediği unu alamadıklarını, değirmenlerden un verilmediğini söylediklerini” ifade etti.

Son 15 günlük süreç içerisinde bu durumun yaşandığını da dile getiren Çetin, “Yaşanan bu durum Ramazan ayını da etkiler mi? şu an için bir şey söyleyemiyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.