SON DAKİKA
Hava Durumu

Petrolden Elde Edilen Kar 110 Milyar Dolara Ulaştı! Ulusal Enerji Şirketi Yüzde 124 Yükseldi!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 11:57
https://gazetebanka.com/
Petrolden Elde Edilen Kar 110 Milyar Dolara Ulaştı! Ulusal Enerji Şirketi Yüzde 124 Yükseldi!

Petrol fiyatlarında görülen dalgalanma Uluslararası Enerji Şirketi; Saudi Aramco için yüksek bir kâr marjına dönüştü. Geçtiğimiz yıl artış gösteren ve savaşın etkisi ile bu yıl yükselişini sürdüren petrol fiyatlarının etkisi Ulusal Enerji Şirketini yüzde 124 oranında artış ile destekledi. Bulunulan ortamda şirketin 110 milyar dolarlık bir yatırıma ulaştığı açıklandı. Gelinen noktada son çeyrek ödemeleri tamamlandıktan sonra 2001 yılında hissedar olmuş olan kişilere 75 milyar dolarlık temettü ödemesi yapılacak. Ulusal Enerji Şirketi Yüzde 124 Fark Suudi Arabistan'da kurulan Ulusal Enerji Şirketinin 2020 yılındaki verilerine bakıldığında yüzde 124 oranında bir fark ortaya koyduğu gözlemlendi. Bu konuda rol oynayan en büyük etki petrol fiyatlarındaki yükseliş oldu. Özellikle son 2 hafta içerisinde arz endişesi ile beraber Brent petrol fiyatı 120 doları aştı. Aramco, Suudi Menkul Kıymetler Borsasında Değer Kazandı!

Petrol fiyatlarındaki yükseliş 2020 yılında coronavirus salgını etkisi ile gün yüzüne çıkmıştı. Ardından yaşanan artış petrole yönelik beklenen talebin etkisi ile daha da yükselişe geçti. 2021 yılına gelindiğinde petrol fiyatları yüzde 50 oranında bir yükselme yaşayarak 80 doları aştı. 2022 Şubat ayı itibari ile başlayan Rusya'nın Ukrayna yönelik işgal girişimi sonrasında petrole yönelik olarak oluşan endişe ortamı zirve rakam olarak 120 dolara kadar ulaştırdı.

Hafta sonu Suudi Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören Saudi Aramco hisse sonuçları açıklandığı anda yüzde 4 üzerinden bir yükselişe geçti. "Yükselişte Esneklik ve Uzun Vadeli Büyüme Stratejisi Etkili Oldu!" Saudi Aramco Ulusal Enerji Şirketinin elde ettiği kazançtaki yükseliş üzerine şirketin CEO'su Amin Nasser bir açıklamada bulundu. “Kazandığımız başarı, mali yönden oluşturduğumuz disiplin, değişim gösteren piyasa koşullarına yönelik sunduğumuz esneklik ve uzun vadeli büyüme stratejimizin bir sonucudur” ifadesine yer verdi. 4.çeyreğe gelinliğinde hissedarlara yönelik olarak 18.8 milyar dolarlık bir temettü ödemesi yapılacağını da ayrıca açıkladı. Gelinen noktada 2021 yılı için toplamda 75 milyar dolarlık bir temettü ödemesi yapılacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.