SON DAKİKA
Hava Durumu

Petrolde tehlike büyüyor! Raporlar Mayıs ayını işaret etti! Petrol krizi akaryakıt fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2022 20:06
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2022 13:09
https://gazetebanka.com/
Petrolde tehlike büyüyor! Raporlar Mayıs ayını işaret etti! Petrol krizi akaryakıt fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Uluslararası Enerji Ajansı petrol ve akaryakıt fiyatlarına yönelik yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımlar, petrole yönelik talebin azalmasına ve petrol arzında büyük yıkıma neden olacak. Uzmanlar özellikle açıklanan raporlara göre Mayıs ayına işaret etti.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından aylık olarak yayınlanan raporda dikkat çekici noktalara değinildi. Geleneksel petrole yönelik isteğin azaldığı ve Rus petrolünün Çin ihracatında artış yaşamadığı farkedildi. Özellikle Covid-19 süreci içinde petrol talebinin düşmesine neden oldu. Süreçte büyük bir petrol arz açığı bekleniyor. Petrolde Mayıs Ayına Dikkat
Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımların sonuçları Mayıs ayında daha şiddetli hissedilecek. Uluslararası Enerji Ajansı petrolde yaşanan kaybının Nisan ayı içerisinde 1,5 milyon varile ulaşabileceğini öngördü. Mayıs ayı öngörülerinde tamamen piyasadan çekilme söz konusu olabileceğini Rusların petroldeki arzı iki katına çıkaracağını ve günlük 3 milyon varil üretim sürecine yaklaşacağını ifade etti.

Uluslararası Enerji Ajansı küresel anlamda petrol talebine yönelik tahminlerinin yönünü değiştirdi. 260 bin varil düşürerek günlük 99,4 milyon varile indirdi. Akaryakıt Fiyatları Nasıl Etkilenecek?


Petrol fiyatlarında yaşanan bu hareketli süreç Türkiye'yi de olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle Brent petrol fiyatında ve dövizde değişimler benzin ve motorine yansıyor. Güncel akaryakıt fiyatları şu şekildedir:

İstanbul'da motorin litre fiyatı 20.21 lira

Benzinin litre fiyatı 19 lira Petrol Stokları Geriliyor!
Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapor içerisinde petrol stoklarının yaklaşık 1.5 yıldır düşüşte olduğu fark edildi. Şubat 2020 yılı sonu rakamlarında 714 milyon varil azaldığı farkedildi. Stoklardaki düşüşün yüzde 70'i OECD üyesi olan ülkeler tarafından gerçekleştirildi. Rusya ile Ukrayna arasında olumlu gelişmeler yaşanması beklenirken Putin tarafından yapılan açıklamalar petrol piyasalarını derinden etkiledi. Putin İstanbul'da yapılan görüşmelerde burada konuşulan maddelere ülkelerin uymadığı ve bu durumun bir açmaza girdiğini ifade etti.

Özellikle Çin’de yaşanan koronavirüs salgınına yönelik yeni gelişmeler de petrol fiyatlarını etkiliyor. Brent petrol varil fiyatı dün yüzde 3,3'lük artış yaşadı. 108,6’ya yükseldi. Denge oranını 107,9 dolar ile toparladı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.