SON DAKİKA
Hava Durumu

Petrolde artış sürüyor! Arz endişesi petrol fiyatlarını yükseltiyor! Yeni yaptırımlar piyasaları altüst edecek

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 13:02
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2022 12:24
https://gazetebanka.com/
Petrolde artış sürüyor! Arz endişesi petrol fiyatlarını yükseltiyor! Yeni yaptırımlar piyasaları altüst edecek

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci Petrol fiyatlarına da olumsuz olarak yansıyor. İleriye dönük olarak oluşan yaptırımlar arzda endişeye neden oluyor. Bu durum petrol fiyatlarına doğrudan yansıyor. Petrol fiyatlarında yaşanan artıştaki en önemli etken Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımlar oldu. Bunun yanı sıra Karadeniz'de yaşanan fırtına sonrasında ihraç terminalinde yaşanan zarar da bu artışın etkeniydi.

Önümüzdeki süreçte İran ile petrol yatakları konusunda yukarı yönlü politikanın seyrini değiştirecek yeni bir anlaşma yapılacak. Bu durumda piyasaların biraz daha rahatlaması bekleniyor. Güncel Brent Petrol Fiyatı

Petrol fiyatlarındaki artışta güncel olarak dün brent petrolün varil fiyatı 122.34 dolara kadar yükseldi. Gün kapanışını 121.6 dolar ile tamamlarken oluşan fark yüzde 0.4 oldu.

Bu sabah saatleri itibariyle Batı Teksas türü ham petrol varil fiyatı ise 115 dolara kadar ulaştı. Yeni Yaptırımlar Enerji Problemlerini Tetikleyebilir Brüksel'de NATO acil bir zirve toplantısı yapıldı. Amerika başkanı Joe Biden toplantıya katıldı. Bu toplantı neticesinde Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar bekleniyor. Bu yaptırımların enerjide sıkıntılara neden olabileceği söyleniyor.

Konu ile ilgili analist Edward Moya: “Amerika'da üretim stabil şeklini korumaya devam ettikçe stoklarda düşüş yaşanacak. Petrol piyasası gittikçe daralıyor ve bu durum sonucunda petrol fiyatlarının ulaşabileceği yalnızca tek bir yön kalıyor” açıklamasında bulundu. Karadeniz'deki Fırtına Petrol İhraç Terminalini Vurdu Dün öğle saatleri itibariyle Karadeniz'de fırtına görüldü. Fırtına ihraç terminaline zarar verdi. Bu durum petrol fiyatlarını bir anda yükseltti. Fırtına hasarına bakıldığında Kazakistan-Hazar boru hattı komisyonu terminalinden gelen ham petrol kısmında problem olduğu anlaşıldı. Bu kısmın ihracatının tamamen durdurulduğu söylendi.

Gelinen aşamada Rusya tarafından yeni bir paylaşım yapıldı. Terminal aracılığı ile gelen petrolün 2 ay kadar bir süre durma noktasına gelebileceğini açıkladı. İran Petrolde Çıkış Kapısı Olarak Görülüyor Her ne kadar İran tarafından arza yönelik yeni bir çıkış kapısı oluşsa da petrol fiyatlarındaki tırmanış seyrini devam ettiriyor. İran'ın ihracata yönelik kısıtlamaları kaldırılması oluşan sıkışıklığının hafifletilmesi tetikleyebilir. Öte yandan piyasalardaki tüm bu gelişmeler akaryakıta doğrudan yansıyor. Enflasyonun yıkıcı etkisi küresel piyasalarda da olumsuz olarak yansımasını hissettiriyor. Bunun yanında bir de lojistik sektörüne yönelik maliyet artışları yukarı yönlü baskıyı daha da körüklüyor.

Geçtiğimiz hafta akaryakıt yönünde gerçekleşen fiyatların zamlı etkileri gece saatleri itibariyle gerçekleşen motorine uygulanan litre fiyatındaki zam ile yeniden kendisini hissettirdi. Yapılan son zam ile birlikte 1 yıl içerisinde yüzde 267 oranında bir yükselme fark edildi.

https://gazetebanka.com/akaryakit-zamlanirken-otogaz-kullananlara-mujde-geldi-petrol-ofisi-40-tl-odeme-yapiyor-araba-sahiplerinin-yuzu-gulecek/35631/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.