SON DAKİKA
Hava Durumu

Petrol için alarm verildi: Kontak çalıştırmak giderek pahalanıyor! Brent Petrol varil fiyatında beklentiler dudak uçuklattı!

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2022 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2022 14:08
https://gazetebanka.com/
Petrol için alarm verildi: Kontak çalıştırmak giderek pahalanıyor! Brent Petrol varil fiyatında beklentiler dudak uçuklattı!

Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırılar sonrası Avrupa Birliği Ülkeleri Rusya’ya ciddi yaptırımlar uygulamaya başladı. Bunun üzerine Rusya’nın sessiz kalmayacağı tahmin edilerek ham petrol ihracatını kestiğinde olası zam beklentisi yapıldı. Bu senaryonun gerçekleşmesinde Brent petrolün varil fiyatı 130 dolara yükseleceği düşünülüyor! Ekonomik Kriz Riski Artıyor! 2022’nin yarısında bu fiyatların gündeme gelmesi ile uzmanlar bu senenin ortalamasının 116 dolar civarında olacağını belirttiler. Rusya için yapılan yaptırımlara karşılık, Beyaz Saraydan gelen açıklamada Rusya’nın ham petrol ve gaz ihracatında bir kopukluk yaşanacağı ihtimali ile bakılıyor. Rusya’nın petrol ve gaz ihracatını kesme olasılığı ile karşı karşıya kalındığında ABD’nin ve diğer ülkelerin ekonomik kriz ile baş başa kalacağı belirtiliyor. Rusya’nın yaptığı açıklamalar ise kendisine yapılan yaptırımların geri çekilmesi için olabileceği düşünülüyor. Rusya’nın Ham Petrolü Kesmesine Karşılık Gözler İran'da

Korkutan tahminlerin gerçekleşmesi halinde İran’a uygulanan yaptırımlar kaldırılarak petrolün kullanıma uygun hale getirilmesi fikri gündeme getirildi. Uzun zamandır müzakereleri devam eden “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” için belirli bir yol kat edildi. Bu görüşmeler sonucunda geri bildirimin daha olumlu olacağına yönelik beklentiler yükseliyor. Rusya Ukrayna savaşında Ukrayna’yı destekleyen ABD’nin kararlarını değiştirerek Rusya ile anlaşma masasına oturup oturmayacağı merak edilen diğer bir nokta. İran ile Yapılan Müzakereler Devam Edebilir Mecbur kalındığı için müzakerelerin devam ettiği kanısında olan İran, kendisini Rusya’dan sonra en büyük petrol ihracatı yapabilecek ülke olduğunu düşünüyor. Rusya Ukrayna savaşı ile gözler İran’ın üzerine çevrildiği için müzakerelerde zorluk yaşatması bekleniyor.

Hazırlanan raporda İran’ın petrol ihracatında değer kaybettiği görüldüğünden ilerleyen günlerde müzakerelerden çıkan olumlu sonuç gelebilir. İran petrol başkanının yaptığı açıklamada yabancı ülkelere petrol satışının hızı yükseldiğini ve ABD’nin yaptırımlarının bir işe yaramadığını belirtti.

Şirketler İran’ın petrol ihracatı analizini yaparak geçtiğimiz yılda 1,2 milyona ulaştığını tespit etti. Analizlere bakılarak ABD’nin yaptırımı karşısında İran petrol üretiminde eskisi kadar iyi olmadığı düşünülüyor. Rezervlerinin belirli bölümünü kullanamaz hale geldiği de gündemde.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.