SON DAKİKA
Hava Durumu

Pamuk fiyatları 1.5 doların üzerine ulaştı! 10 yılın ardından bir ilk yaşandı: Bu durum piyasaları nasıl etkileyecek?

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2022 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 11:05
https://gazetebanka.com/
Pamuk fiyatları 1.5 doların üzerine ulaştı! 10 yılın ardından bir ilk yaşandı: Bu durum piyasaları nasıl etkileyecek?

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci özellikle emtia fiyatlarında dalgalı süreci gündeme getiriyor. Fiyatlar yukarı yönlü olarak artış gösterirken Merkez Bankasının belirlediği para politikaları da emtia fiyatlarındaki satış baskısını arttırıyor. Özellikle FED tarafından yapılan açıklamalar ve Çin'de yaşanan salgın süreci emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bu da özellikle tarım emtiasında büyük bir yükselişi tetikliyor. Pamukta Son 11 Yılın En Zirve Rakamlar Görüldü


Elde edilen son verilere göre pamuk fiyatları 2011 yılından beri ilk defa görülmeyen rakamlara ulaştı. Tarım emtiasında yükseliş eğilimi devam ederken Chicago ticaret borsasında işlem görmeye devam eden buğday yatay seyrini korudu. Soya fasulyesinde görülen yüksek artış mısır ve pirinç ürünlerinde düşüş ile takip etti. Pamuk ve Diğer Emtia Fiyatlarındaki Artışın Temel Nedeni Ne Oldu?
Jeopolitik olarak ülkelerin içinde bulunduğu riskli süreçler Merkez Bankası tarafından açıklanacak para politikalarında beklenen adımı tahmin edilemez hale getiriyor. Bu istikrarsızlık emtia piyasalarına da olumsuz olarak yansıyor. Bunun yanı sıra üretim maliyetlerinde oluşan artış ve üretim endişesi fiyatların artışını tetikleyen bir başka unsur olarak görülüyor. Amerika'da pamuk ihracatına yönelik geçtiğimiz hafta yaşanan artış pamuk fiyatlarındaki sert ve ani yükselişi tetikleyen bir başka unsur olarak görüldü. Uluslararası Pamuk Komitesi Öngörüsünü Paylaştı
Uluslararası Pamuk Komitesi yaşanan bu durum üzerine pamukta üretim açığı beklentisinin hala devam ettiğini ve bu durumun fiyatlarda yükselişe etki ettiğini öne sürdü. Diğer Emtia Borsalarında Durum Ne Oldu?
Nasdaq ticaret borsası üzerinde işlem gören pamuk, 1.5110 dolar ile 2011 yılının Mayıs ayından beridir görülmeyen en yüksek seviyesine ulaştı. Diğer tarım emtialarında da durum farklı değildi. Buğdayda yatay bir pozisyon seyrini korurken soya fasulyesinde yüzde 0,4 oranında artış görüldü. Pirinç ve mısır gibi emtia ürünlerinde 0,5 oranında azalış farkedildi. Kakao yüzde 24 oranında değer kazandı. Kahve ise yüzde 1.6 oranıyla takip etti. Şeker değer kaybedenler arasında yüzde 0,4 oranında azalışla listede yerini aldı.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı kurumların açıklamalarıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.