SON DAKİKA
Hava Durumu

Özel Sektör Çalışanlarına Ara Zam Müjdesi: Çalışmalar Başladı!

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 09:51
https://gazetebanka.com/
Özel Sektör Çalışanlarına Ara Zam Müjdesi: Çalışmalar Başladı!

Geride bıraktığımız yılın aralık ayında rekor seviyeleri gören döviz kurları ve altın fiyatları, yapılan Merkez Bankası faiz indirimi müdahaleleri ve gerçekleştirilen kabine toplantısından çıkan yeni ekonomik model kararı kapsamında bir gecede gerilemişti. Kendi rekorlarını kıran döviz kurları ve altın fiyatlarının yaşadıkları dengesiz hareketlilikler, gündelik hayat şartlarını da hızlı bir şekilde pahalılaştırmış ve buna bağlı olarak enflasyonun da artmasına sebep olmuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son enflasyon rakamları, yıllık enflasyonun yüzde 73’ün üzerine çıktığını gözler önüne serdi. Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüzde 50,5’lik zam ilgili grupta yer alan vatandaşları ilk etapta sevindirmiş olsa da açıklanan enflasyon oranlarına bağlı olarak zam oranı da erimeye başladı. Temel ihtiyaçların dahi rahatlık ile karşılanamadığı şu günlerde asgari ücret çalışanlarının ikinci bir zamma yönelik talepleri yoğunlaşmaya başladı.

Bu zamana kadar aralık ayında komisyonun toplanması ile birlikte yalnızca ocak ayında zamlanan ve sonuç olarak sene içinde yalnızca bir kere zamlanan asgari ücretin, bu sene bir ilke imza atarak ikinci bir zamma konu olup olmayacağı gizemini korurken, beklenen haber özel sektörden geldi. Yüzde 40’a Kadar Zam Yapılacak!

Özel sektörde faaliyet gösteren firmaların ara zam hazırlığı içerisinde oldukları ortaya çıktı. Sektörden sektöre göre değişmek ile birlikte farklı içeriklere sahip olan ara zam dosyalarına göre çalışanlara yüzde 15 ile yüzde 40 arasında bir ara zam yapılacağı bilgisi kaydedildi. Vergi Teşviki Talebi! Özel sektör temsilcileri işverenlerin zorlandıklarını belirterek devletin vergi teşviki hakkı vermeleri gerektiğine yönelik taleplerini dile getirmeye başladılar. Devlet kanalından ne yanıt geleceği ise merak konusu oldu. Asgari Ücret Zamlanacak Mı?

Asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” söylemleri, vatandaşları umutlandırmaya devam ediyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.