SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖTV kanun maddesi değiştirildi Resmi Gazete ile duyuruldu! Temmuz ayı ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV kanununda yapılan yeni düzenlemeler neydi?

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2022 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2022 14:45
https://gazetebanka.com/
ÖTV kanun maddesi değiştirildi Resmi Gazete ile duyuruldu! Temmuz ayı ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV kanununda yapılan yeni düzenlemeler neydi?

İlk kez araç satın alacaklar, aracını yenilemek isteyenler 2022 yılına özel Temmuz ayı özel ÖTV indirim tekliflerini bekliyor. Sıfır ve ikinci el araç satışında ÖTV indirimi ile yeni araç sahibi olabilmek kolay hale gelecek.

ÖTV kanun maddesi değiştirildi Resmi Gazete ile duyuruldu! Temmuz ayı ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV kanununda yapılan yeni düzenlemeler neydi?

Döviz kurundaki ani yükseliş enflasyon ile birlikte araç fiyatlarında artışı tetikledi. Özellikle küresel çapta yaşanan çip krizi otomobil üretiminde de yavaşlamaya etki etti. Otomobil fiyatlarındaki artış sıfır araç almayı zorlaştırırken ikinci ele yönelik oluşan talepten kaynaklı olarak fiyatları daha da yükseltti. DAHA ÖNCEDEN İNDİRİM UYGULANMIŞTI! 2022 yılının başlangıcında ÖTV matrah düzenlemesi yapılmış ve sıfır araçlara yönelik özel bir indirim uygulanmıştı. Binek tipi uygun fiyatlı sıfır otomobil 400 bin TL civarına ulaştı. Yeni araç sahibi olmak isteyenlerin gözü kulağı yapılacak ÖTV indirimine çevrildi. Konu üzerine merak edilen soruları Otomotiv Sanayi Derneği başkanı Cengiz Eroğlu yanıtladı.

ÖTV kanun maddesi değiştirildi Resmi Gazete ile duyuruldu! Temmuz ayı ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV kanununda yapılan yeni düzenlemeler neydi? ÖTV İNDİRİMİ GELİYOR MU? ÖTV'de indirim uygulanacak mı? haberlerine yönelik en net açıklamayı veren başkan Eroğlu: "Gündemde kısa vadeli süreçte ÖTV indirimi söz konusu değil" açıklamasında bulundu. Açıklamanın devamında: "Şu anda araç üretiminde de sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan ÖTV indirimi uygulamak ve bunun ileride söz konusu olması oldukça zor. ÖTV konularındaki net bilgiye elbette ki Maliye Bakanlığı hakim. Hangi vergi diliminde hangi araç satılıyor daha iyi bir bilgi birikimine sahipler. Bu kadar hızlı devam eden talep ve bilanço rakamları göz önüne alındığında ÖTV indirimi pek de gerçekçi gözükmüyor ama belirli bir noktada talep elbette ki düşecek. O zaman da daha farklı bir bakış açısı sergilenebilir" dedi.

ÖTV kanun maddesi değiştirildi Resmi Gazete ile duyuruldu! Temmuz ayı ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV kanununda yapılan yeni düzenlemeler neydi? ÖTV KANUNUNDAN RESMİ DÜZENLEME YAPILDI! Başkan tarafından yapılan açıklamalar bir hayli ilginç görülürken Resmi Gazetenin hamlesi de şaşırttı. ÖTV sayılı liste uygulama tebliği üzerinde 3. bölümde yer alan "Belge oranları ve yetki" üzerindeki başlıkta belirli düzenlemeler uygulandı. Buradaki Bakanlar Kurulu ibaresi Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi. Değişim uygulanan bir başka alan ise şu oldu:

" Motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına kadar artırma veya sıfıra kadar indirme" maddesi çıkarılarak onun yerine:

"ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırına 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme" maddesi getirildi.

ÖTV kanun maddesi değiştirildi Resmi Gazete ile duyuruldu! Temmuz ayı ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV kanununda yapılan yeni düzenlemeler neydi? İTFAİYE ÖNCÜ ARAÇLARI ÖTV KAPSAMINDAN ÇIKARILDI! Yapılan yeni tebliğde itfaiye öncü araçları ÖTV kapsamından çıkarıldı ve ÖTV'siz olarak teslim edilebilmeleri için gerekli düzenlemelere ilişkin de ayarlamalar yapıldı.

Cumhurbaşkanının kontrolünde olan bir başka bölümü ise ÖTV ve matrah sınırı içinde kalan motorlu araçlar oldu. Motorlu taşıtlarda uygulanan oluşabilecek farklı matrah grupları ile motor gücü, cinsi, yolcu ve yük taşıma kapasitesi için farklı oranlar belirleyebilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.