SON DAKİKA
Hava Durumu

Otomotivde geniş çaplı vergi kaçakçılığı operasyonu yapıldı: Çaycı üzerine kayıtlı şirket milyon euroluk araçlarla devleti 2,5 milyar lira zarara uğrattı!

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2022 22:21
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2022 21:24
https://gazetebanka.com/
Otomotivde geniş çaplı vergi kaçakçılığı operasyonu yapıldı: Çaycı üzerine kayıtlı şirket milyon euroluk araçlarla devleti 2,5 milyar lira zarara uğrattı!

Otomotiv sektöründe vergi kaçırarak işlem yapan 20 farklı şirkete soruşturma başlatıldı. Müfettişler otomotiv ithalatı yapan şirketlerin Türkiye'de çaycı ya da öğrenci gibi isimler üzerinden sanal ofis kurduğunu farketti. Aracı şirketler yurt dışındaki üreticilerden otomobil alışı yaparak paravan şirket oluşturuyor. GÜMRÜK MÜFETTİŞLERİ İNCELEMEYİ TAMAMLADI! Otomotiv sektöründe büyük oyun bozuldu. Gümrük müfettişleri tarafından yapılan incelemede milyon euroluk değere sahip lüks araçların değerinin altında beyan edilerek devleti 2,5 milyar liralık zarara uğratıldığı fark edildi. 0 ve 2. el araç piyasasında yaşanan bu durum Ticaret Bakanlığının da gündemindeydi. ŞİRKETLERİN PARALEL FİRMA OYUNU! Firmalar paravan firma kurulumu sağlayarak çifte faturalandırma yolu ile gümrükte düşük fiyat gösteriyor. Bu şekilde otomobiller satışa sunuluyor. Yaklaşık 20 firmanın bu tekniği kullanarak vergi kaçırdığı ortaya çıkarıldı. Paralel firmalar aracılığı ile 2,5 milyar liralık zarar yaşayan devlet 20'ye yakın şirketi inceleme altına aldı. LÜKS ARAÇLAR PİYASA DEĞERİNİN ALTINDA GÖSTERİLDİ: FERRARİ, MERCEDES, PORSCHE… Yapılan soruşturma sırasında Avusturya, Almanya, Fransa, İrlanda, ABD ve Kanada'nın yer aldığı gümrük idarelerine özel yazı hazırlandı. Ticaret Bakanlığı şikayet hattı ile doldu taştı. 2021 yılının sonunda Yeşilköy Gümrük Müdürlüğü üzerinden oldukça lüks markalara sahip olan Porsche, Mustang, Ferrari, Land Rover ya da Mercedes gibi arabalar şirketler tarafından piyasa değerinin altında gösterilerek faturalandırıldı. Bu yönüyle devlet hazinesi de zarara uğratılmış oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş talimat verdi. Müfettişler ön inceleme sonucunda paralel ithalat firmaları aracılığı ile lüks araçların getirildiği fark edildi. Yurt dışından aracı gönderecek konumda bulunan şirketler ile beraber örgüt oluşturdukları anlaşıldı. YURTDIŞINDA PARAVAN ŞİRKETLERİN SAHİPLERİ DE TÜRK ÇIKTI! Yurt dışında kurulan şirketlerin sahiplerinin de Türk olduğu fark edildi. Yurt içi ve yurt dışı paravan şirket kurularak fiyatlar gümrük idarelerinde eksik gösterildi. Konu üzerine farklı ülkelerin gümrük idarelerine yazı gönderilerek yaklaşık 5 bin 500 araç için belge istendi. Türkiye'deki bayilerle irtibata geçilerek araçların gerçek fiyatlarının da tespit edilmesi sağlandı. Yurt dışındaki fiyatı ile Türkiye'de beyan edilen fiyatı arasında uçurum olduğu fark edildi. Yurt dışından Türkiye'ye gönderimi sağlanan firmaların banka kayıtları da detaylı bir şekilde incelendi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.