SON DAKİKA
Hava Durumu

Otomotiv sektöründe yeni kriz kapıda! Fabrikalarda üretim durma noktasına geldi! Savaş etkilerini sürdürüyor!

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2022 15:38
https://gazetebanka.com/
Otomotiv sektöründe yeni kriz kapıda! Fabrikalarda üretim durma noktasına geldi! Savaş etkilerini sürdürüyor!

Geçtiğimiz yıl otomotiv sektöründe çip krizinden kaynaklı olarak sektörde dalgalanmalar yaşanıyordu. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci Ukrayna'da yer alan fabrikaların bombalanması neticesinde piyasalarda sıkıntılı bir süreci beraberinde getiriyor. Açıklanan veriler ele alındığında Ukrayna'da kablo üretimi gerçekleştiren fabrikalarda üretim durmuş vaziyette. Bu durum otomotiv sektöründe oluşabilecek yeni bir kriz dalgasını tetikleyebilir.

Gelinen noktada savaş sürecinin etkisi ve karşılıklı yaptırım süreci devam ederse Otomotiv üretimine yönelik madenlere erişim zorlaşabilir. Bu da daha çok kayıpların yaşanmasına etki edebilir. Değerli Madenler Rusya'nın Elinde! Raporlara yansıyan verilere bakıldığında endüstri alanında 700 bin adeti bulacak üretim kaybının yaşanabilmesi mümkün gözüküyor. Bu durum Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalleri devam ettikçe daha da artacak. Ukrayna'da durağan hale gelen üretim fabrikalara da yansıdı. Özellikle savaşın ilk dönemlerinde Rusya'nın otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu önemli madenlere yönelik uygulayacağı politika merak ediliyordu. Kablo Krizi Kaybı Büyütecek! Ukrayna'da kablo üretim fabrikalarında yaşanan üretim durağanlığı yeni bir krizi ortaya koyabilecek. Avrupa Otomotiv endüstrisinde yüzde 15 oranında bir kayıp yaşanması bekleniyor. Yaşanan bu durağanlık kablo krizinden kaynaklanıyor. Kablo üretimi yapılan fabrikanın bombalanması araçlarda elektrik tesisatında kullanılan kablonun erişimini yavaşlatıyor. Yılın ilk yarısına gelindiğinde 700 bin adet bir azalma yaşanması bekleniyor. Fabrikalar Üretime Ara Veriyor!

Pek çok ülke üretimde durduklarını açıklamaya başladı. Alman Otomotiv üreticileri arasında yer alan Volkswagen ve BMW tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklardan kaynaklı olarak üretime ara verdiklerini duyururken; VW CEO'su H.Diess gereken kablo ihtiyacı karşılanmadığında yıl sonunda beklenti rakamlarında güncellemeye gidebileceğini açıkladı. Avrupa'da tedarik zincirinde şu anda büyük bir aksaklık yaşanıyor. Elde edilen veriler de Çin ve ABD fabrikalarına yönelik 100 bin aracın montaj için gönderilmesi bekleniyor. Hammadde Kıtlığı Otomotiv Fiyatlarını Arttırdı! Otomotiv sektöründe yaşanan bu gelişmeler geçtiğimiz günlerde Teslada fiyat artışlarını beraberinde getirmişti. Çin'de elektrikli otomobil üretimi yapan BYD otomobil fiyatlarında artışa gittiğini açıkladı. Yapılan fiyat artışının nedeni olarak ise hammaddedeki yükseliş olduğu ifade edildi. Elon Musk özellikle hammadde ve lojistikteki sıkıntıların Tesla fiyatlarına yansıdığını ifade etti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.