SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğrenci akbili zamlanıyor! Fiyat değişimi tam akbil ve sosyal kart sahiplerine yansıyacak! 65 yaş üstü kart iptal mi edilecek?

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2022 09:11
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2022 09:11
https://gazetebanka.com/
Öğrenci akbili zamlanıyor! Fiyat değişimi tam akbil ve sosyal kart sahiplerine yansıyacak! 65 yaş üstü kart iptal mi edilecek?

İstanbul'da toplu taşıma araçlarında ulaşım sağlayabilmek için kullanılan İstanbulkart için zam haberi duyuldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan haberde akaryakıt fiyatlarına yönelik olarak yaşanan zamlı oranlar akbil fiyatlarını da etkilemeye başlayacak. Mecburi bir zam yapılacağı duyurulurken ne kadar olacağına dair net bir sonuç elde edilemedi. İETT Akbil Fiyatlarına Ne Kadar Zam Geliyor? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada yapılacak zamların mecburi olduğunu dile getirdi. Ulusal olarak basına yansıyan habere göre İstanbul'daki akbil ücretlerine yönelik yüzde 50 oranında zam yapılması planlanıyor. Konu net bir şekilde kamuoyuna duyurulmuş değil. Ulaşımdaki Zamdan Kimler Etkilenecek?

2022 yılına giriş yapıldığında toplu taşıma araçlarına yönelik zam oranı yüzde 36 artmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı tarafından yapılan açıklamada zamlı fiyatlardan kaynaklı olarak şu anki ulaşım için ödenen ücretlerin yetersiz olduğu söylendi. Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak yapılacak zammın ardından sosyal kart sahiplerine yönelik bir zammında yapılması bekleniyor. Sonuçta tam kart ya da öğrenci akbili ile sosyal kart sahipleri önümüzdeki günlerde zamlı fiyatları yansımasını görecek. 65 Yaş Üstü Kart Kullanıcıları için Karar Ne Oldu? 65 yaş üstü vatandaşlar için de kullanılan ücretsiz kart gündeme getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konu üzerine “65 yaş üstü kart kullanıcılarının otobüse binerken şoförlerle olan diyaloglarındaki tartışmalarının önlenmesi, hükümetin bu konuya daha duyarlı yaklaşması gerektiğini” savundu. Zamlanan Ulaşım Bedeli Ne Kadar Olacak? Söylentiler doğru çıkar ulusal basına yansıyan haberlerde ki yüzde 50’lik teklif toplu taşıma araçlarına yansırsa belirlenen fiyatlar bu şekilde olacak:
  • Öğrenci akbili tek basım 3.90 TL,
  • Öğrenci akbili aylık fiyatı 116.28 TL,
  • Tam kart tek bastım 8 TL,
  • Tam kart aylık basım 645 TL,
  • Sosyal kart tek basım 5.60 TL,
  • Sosyal kart aylık basım 399 TL.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.